Soru Oruç Çeşitleri Nelerdir?

Konusu 'Oruç tutmak' forumundadır ve Adile tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Oruçlar: Farz, vacib, nafile ve de mekruh olmak üzere dört kısma ayrılırlar.

  Farz Oruçlar: Ramazan orucu ile herhangi bir mazeretle tutulmayan Ramazan orucunun kazası ve keffaret oruçlarıdır. Farz ve vacip oruçlar da zamanı belirli olmayan şekilde iki kısma ayrılabillir. Bu ayırmaya göre Ramazan ayu orucu zamanı belirli bir farzdır. Ramazan ayında tutulması gerekir. Kazaya kalan Ramazan ayına ait oruçlarla keffaret olarak tutulacak oruçlar ise zamanı belirsiz birer farzdır. Bunlar, oruç tutmak mekruh olmayan günlerde istenilen her hangi bir zamanda tutulabilirler.

  Vacip Oruçlar: Nezredilen (adanan) oruçlarla bozulan nafile oruçların kazası vaciptir. Vacip oruçlar da zamanı belirli olan ve olmayan şeklinde iki guruba ayrılabilir. Buna göre belli bir günde tutulması adanan bir oruç, belirli bir vaciptir. Hangi gün tutulması adanmış ise o gün tutulması vacip olur. Herhangi bir zaman belirlemeden tutulması adanan bir oruç da zamanı belirsiz bir vacipir. Oruç tuttmak mekruh olmayan herhangi bir zamanda tutulabilir.

  Nafile Oruçlar: Burada 'Nafile' kelimesi Türkçe'mizdeki "Boşuna, gereksiz" anlamına değildir. 'Nafile' burada farzladan, artı olarak yapılan anlamına gelmektedir. Buna göre farz ve vacip olmayarak Allah'u Teala'nın rızası için tutulacak oruçlar 'Nafile oruçlar' başlığı altında ele alınmaktadır. Sünnet, müstehap, mendup ve nafile olarak adlandırılan oruçlar bu kapsamdadır.

  Mekruh Oruçlar: Ramazan bayramının birnci günüyle Kurban bayramının dört gününde tutulacak oruçlar tahrimen mekruhtur. Çünkü bu günler Müslümanlar açısından sevinç ve neşe günleridir. Bu günlerde oruç tutmak Müslümanların bu bayramlarına katılmama anlamına gelebileceği için doğru bulunmamıştır. Diğer taraftan Allah tarafından kullarına birer ziyafet günü demek olan bayram günlerinin ziyafetinden kaçınmak dinen doğru olmaz.

  Yanlız Aşure gününde ve yanlız cuma veya cumartesi gününde oruç tutmak, akşam olunca orucu açmadan diğer günün orucuna başlamak gibi tenzihen mekruh olan oruçlarda vardır.