Orhan Gazi Kimdir? Orhan Gazi Dönemi

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Lasey tarafından 9 Ocak 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Orhan Gazi'nin Hayatı Hakkında Kısa Bilgi

  ORHAN GAZİ


  2. Türk padişahı (1326-1360)

  Doğumu: 1281, Söğüt Babası: Osman |

  Padişah olan çocukları: Murat | Ölümü: 1360, Bursa

  Gömüldüğü yer: Orhangazi türbesi, Bursa

  Sadrazamları:

  Alaettin Paşa (1326-1331) Mahmutoğlu Nizamettin Ahmet Paşa (1331-1348)

  Hacı Paşa (1348-1360)

  Sinanettin Yusuf Paşa (1360)

  orhan gazi kimdir.

  Türk padişahı (Söğüt 1281-Bursa 1360). Osman | ile Mal Hatun’un oğlu olan Orhan Gazi (Orhan Beyde denir), şehzadelik döneminde yönetimde ve çarpışmalarda görev alıp, fethedilen Yarhisar tekfurunun kızı Nilüfer Hatun’la evlendi Osman I’in beyliği küçük yönetim bölgelerine ayırması (1301) üstüne, payına düşen Sultanönü’nü yönetip, Karacahisar'ı Çavdaroğullarına karşı savunmakla görevlendirildi ve Oynaşhisar’da Çavdaroğlu’nu yenerek tutsak aldı (1316). Bu başarıdan sonra, Sakarya ırmağı ile Karadeniz arasında kalan bölgeyi fethetmekle görevlendirilip, Karatekin, Akyazı, Kapucukhisar, Tuzpazarı, Keresteci, Ebesuyu ve Kilikhisar’ı aldı (1 31 7). Damla hastalığına yakalanan Osman I’e önce başkomutanlıkta (1320), sonra devlet yönetiminde (1324) vekâlet etmeye başlayıp, Mudanya'yı (1321), Bursa’ yı (1326) fethetti. Bursa’ nın fethi sırasında ölen babasının yerine geçip (1326), devleti geliştirmeyi sürdürdü: Kandıra, Aydos, Samandıra, İzmitkörfeziningüneyindeki topraklar ele geçirildi, İznik kuşatıldı (1329);

  İznik’i kurtarmaya gelen Bizans imparatoru Maltepe’ de (Pelekonon) bozguna uğratıldı (1329) ve ikinci bir kuşatmayla iznik ele geçirilerek, beylik merkezi haline getirildi (1331). Taraklı, Mudurnu Mihaliç, Ulubat, Kirmasti, Gemlik (1333), Balıkesir, Manyas, Edincik ve Kapıdağ alındı. Bu arada Karesi oğullarının birçok komutanı (Evrenos Bey, Hacı ll Bey, vb.) Osmanlıların hizmetine girdi.

  Bizans’ta Andronikos lll ölünce, çocuk yaştaki loannes V Palaiologos’un imparator, Ioannes Vll Kantakuzenos’un vasi ilan edilmesi ve bazı ileri gelenlerin Kantakuzenos’un vasiliğini tanımaması üstüne patlak veren karışıklıklarda, Kantakuzenos Orhan Bey’den yardım isteyince, yardımcı kuvvet gönderildi (1346). Bu kuvvetler sayesinde Karadeniz kıyılarının büyük bölümünü ve Edirne’ yi ele geçiren Kantakuzenos, kızı Theodora’ yı Orhan Gazi’ yle evlendirdikten sonra, Türk kuvvetlerinin desteğiyle İstanbul’ a girdi ve loannesV Palaiologos ’la birlikte kendini imparator olarak kabul ettirdi. Orhan Gazi, Sırplara karşı da Bizans'lılara yardım ederek, Selanik’i Sırp kralı Stefan Duşan’ın kuşatmasından kurtardı; ardından Edirne’de kuşatılan Kantakuzenos’un oğlunu da kurtardı ve (1352) ve Dimetoka’da Sırp-Bulgar ordusunu yenilgiye uğratmayı başardı. Ama Kantakuzenos’un, Türklerin müttefiki olan Cenevizlilere karşı Venediklilerle anlaşması üstüne, Üsküdar, Kadıköy ve Marmara adalarını fethetti (1352). Ardından Süleyman Paşa’nın, Gelibolu'ya geçerek Çimpe (Tzympe) kalesini almasından (1353) sonra Gelibolu, Marmara denizi kıyıları, Çorlu (1356), Edirne (1358) alırııâlı ve buralara Anadolu'dan getirilen Türkler yerleştirildi. Ama şehzade Süleyman Paşa'nın ölümünün (1359) ardından, çok sevdiği oğlunun ölümüne dayanamayan Orhan Gazi de ertesi yıl öldü.

  Orhan Gazi bir yandan genişleme siyasetini sürdürürken bir yandan da devletin örgütlenmesine çaba harcayıp, ”Divan” kurumunu oluşturmuş, devlet adamlarının ve askerlerinin giyinişlerini kurallara bağlatmış, Tımar örgütünü kurdurmuş, ilk sürekli orduları oluşturmuş ve ilk sikkeyi kestirmiştir.

  Ayrıca, Osmanlı mimarlık tarihinin ilk yapıtları da onun döneminde verilmiştir: Hacıözbek camisi (İz-nik), Süleymanpaşa medresesi (İznik), Orhan camisi (Bursa), Orhangazi hamamı (Bursa), Alaettinbey camisi (Bursa), Zarphane mescidi (Bursa), Bey hanı (Bursa), Orhangazi camisi (Bilecik), Orhan camisi (Gebze), vb.