Organik kumaşlar ne kadar sağlıklı?

Konusu 'Genel Bilgiler' forumundadır ve Lasey tarafından 13 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Organik kumaşlar ne kadar sağlıklı?

  Organik-kumaşlar-ne-kadar-sağlıklı.


  Bedenimizin içi kadar dışının da nefes almaya ve doğal florasını korumaya ihtiyacı vardır. Sağlıklı beslenmek kadar sağlıklı giymek de önemlidir. Sofranızda yer açtığınız organik ürünlerin giysi dolabınızda da önceliği olmasına özen göstermelisiniz. Uzun saatler giydiğimiz kıyafetlerin, sabaha kadar uyuduğumuz yatağın, havluların da organik olanını seçmek aslında pek de zor değil. Organik ürünler tamamen doğal ve saf malzeme içerdiğinden vücudumuzun dengesini korumaya yardımcı olur. Böylece hem alerji riski en aza iniyor hem de kimyasal madde içermediğiniden farklı hastalıkların da önüne geçilmiş oluyor.


  Organik pamuktan ve bambudan üretilmiş tekstil ürünleri hem insan sağlığı hem de çevre için en iyi çözüm olarak kabul görüyor. Pamuğun ya da bambunun organik olarak kullanılması içinse, üretim aşamasında her tür tarım ilacından uzak yetiştirilmesi gerekiyor. İpeklilerde ise risk daha az çünkü İpekböceği herhangi bir kimyasala maruz kalmış dut yaprağını içgüdüsel olarak zaten yemiyor. Boyama aşamasında da ipek, organik boyayı en güzel gösteren hammadde. Böylece bu ürünleri tercih ederek, cildinizin bu kimyasallara maruz kalmasını önlemiş olursunuz.  Organik kumaş için tarladan toplanan pamuğun işlenmesi esnasında da sağlığa ve doğaya zararlı hiçbir işlem yapılmıyor.

  Özellikle bebekler için seçeceğiniz eşyalarda organik sertifikasına dikkat etmelisiniz. Bebek ve çocuk cildi yetişkin cildine oranla beş kat daha geçirgendir ve bedenleri ile temas eden kimyasallar ciltleri tarafından kolayca emilir. Bağışıklık sistemleri hala gelişmekte olduğundan vücutları bu toksinlerle yeterli düzeyde savaşamaz. Bebeklerin zehirli kimyasallarla uzun süreli maruz kalması beyin hasarları, alerjiler ve kanser riskini arttırır.