Ördek hakkında kısa bilgiler

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Adile tarafından 6 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Ördekler ile ilgili bilgiler

  Ördek; Perdeayaklı kuşlardan bir kümes hayvanıdır. Kazdan küçüktür. Ördeğin etinden, yumurtasından faydalanılır. Daha çok sulak yerlerde beslenir. Evcili olduğu gibi sürüler halinde başıboş bir şekilde yaşayan yabanileri de vardır.

  Ördek sulak yerlerde yaşamaktan hoşlanır, günün büyük bir kısmını derelerde, su birikintilerinde yüzerek geçirir. Böylece, rasladığı kurtçukları, sümüklüböcekleri, küçük böcekleri yiyerek beslenir. Erkek ördeklerin tüyleri parlak ve renklidir, boyunları yeşil olur. Beyaz, yeşil, kurşuni, mavi, siyah tüyler karışarak hayvana güzel bir görünüş verir. Dişilerin tüyleri daha donuk, daha az renklidir Erkeğin tüyleri yazın dökülerek dişiler gibi esmer renkli tüylere bürünür. Tüyler tıpkı kiremit gibi birbiri üstüne dizildiğinden hem içine kolay kolay su geçmez, hem de geçse bile kaygan olması bakımından sudan çıktıktan sonra da çabuk kurur. Ördek kuyruküstü yağ bezlerinden gagasını sürerek aldığı yağları tüylerine sürerek bu kayganlığı sağlar.

  Ördeğin yassı gagasının kenarları diş diştir. Hayvan başını suya daldırıp gagasına aldığı çamurlu suyu bu aralıklardan dışarıya çıkarır, ağzında kalan solucanları, böcekleri yutar. Evcil ördeklerde kanadlar iyi gelişmemiştir. Parmaklarının arası kalın bir zarla kaplı olduğundan kürek biçimindeki ayaklarıyla suda büyük bir kolaylıkla yol alır. Buna karşılık karada iki yana sallanarak zahmetle ygrür. Çok hareketli olan kuyruğu yüzerken dümen işi görür. Evcil ördek hiç uçmaz.

  Ördek hakkında kısa bilgi.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 4 Mayıs 2016