Ölüm Yok Oluş Değil

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Eylül tarafından 15 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Allah Azze ve Celle’nin razı olduğu bir hayat sürdürüldüğü taktirde mü'min için ölüm, bir yok oluş, bir çürüyüş değildir. Hatta ölümü, yok olmak yerine, ebedi hayat için uyanmak olarak bakmak daha doğru olur. Nedeni şu ki insanoğlu bu dünyaya imtihan için gönderilmiştir; öleceği ana kadar da dünyadaki imtihan devam edecektir. Haddizatında ölüm, dünyanın sıkıntılı, kargaşalarla dolu havasında sıyrılmak ve ebedidi saadetlere ermek için geçilecek olan bir kapıdan ibarettir.

  Evet, ölüm bir yok oluş değil, bu dünyada yapılan her şeyin, mükellef olan insanın ahirette karşılığını ya sevap ya da günah olarak karşısında bulacağı sürecin başlangıcıdır aslında.

  Bir mü'minin ölümü nimet olarak bilmesi için birçok sebep vardır. Mü'min için hayat nasıl nimetse ölüm de öyle nimettir. Ölüm mü'minin Rabb’ine erişeceği gün olarak güzeldir. İki cihan iftiharı Nebiyy-i Ekrem Efendimiz -sallallahu aleyhi ve sellem ölümü tattığı için güzeldir, nimettir.

  “ Ölüm güzel şey; budur perde ardından haber…

  Hiç güzel olmasaydı ölür müydü peygamber…” (Necip Fazıl Kısakürek,Çile)

  Müslüman için ölüm, dünya denen sıkıntılı hayatın, zindanın sonu, yeni ve ebedî bir hayatın başlangıcıdır. Sevgiliye kavuşma anıdır. Ait olduğumuz yere kavuşma. Çünkü,
  âyeti bize bunu müjdelemektedir. Onun içindir ki ölümün ötesini
  görenler, ölüm gecesini “şeb-iarûs” yani sevgiliye kavuşma anı olarak anlamışlardır.

  Yazan: Eylül
  www.Rahmet denizi.com
   
  Son düzenleme: 15 Kasım 2013