Ölüm Ve Ölümden Sonra Dirilme

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Eylül tarafından 3 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Hayat denen yolculuk çeşitli önemli duraklara sahiptir: bebeklik, çocukluk, gençlik, yetişkinlik, yaşlılık gibi. Ölüm, “hayat” denen yolculuğun bu dünyadaki son durağıdır. Ebedi hayat olan ahiretin başlangıcı… Yeni hayatın ilk mekanı kabirdir. Kabir hayatı ölüm ile başlar ve yeniden dirilişe kadar devam eder. Kabir hayatına “berzah” de denir.

  Hayat yaratılmışın bir sonu olduğu gibi evrenin de sonu vardır.Evrenin varlığının son bulmasına kıyâmet denir. Kıyametin ne zaman olacağını yanlızca Allah bilir. O ansızın geliverecektir. Kıyamet, İsrafil’in sura ilk üfürüşü ile kopacaktır. Allah’ ın diledikleri hariç göklerde ve yerde olan her şey surun dehşetinden sarsılacak, evrendeki düzen alt üst olacak ayrıca kıyâmet kopmuş olacaktır. İsrafil’in sura ikinci üfürüşü ile insanlar yeniden dirilecek (b’as) ve yargı yerinde (mahşer),Allah’ın huzurunda bir araya toplanacaktır (haşir).

  ba’s: Öldükten sonra yeniden dirilme.

  haşir: İnsanların hesap vermek üzere Allah’ın huzuruna toplanması.

  mahşer: İnsanların dünya hayatında yaptıklarının hesabını verecekleri yargılama yeri.

  Sur: İsrafil Melek tarafından üfürülecek boru. Hz. Peygamber (as), surun, üflenen bir boru olduğunu bildirmiştir. Fakat bu borunun nasıl bir şey olduğu insanlar tarafından bilinemez.
   
  Son düzenleme: 3 Kasım 2013