Ölüm dışında her şeye Derman Çörek otu

Konusu 'Sağlık Rehberi' forumundadır ve Adile tarafından 5 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Çörek otunun faydaları

  Çörek otu günümüz bilim insanlarının yakından ilgilendiği bir bitkidir.


  Sevgili Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V), bir hadisi şeriflerin de şöyle buyurmuşlardır. Ölüm dışında hiçbir hastalık bulunmaz ki kara taneciklerde (çörek otu) onun için bir deva bulunmasın. (Buhari – Müslim). Hastalıklara etkisi üzerine yüzlerce deney yapılmaktadır ve onlarcası da halen devam etmektedir.


  Kılcal damarları uyararak kan dolaşımını düzenlemede tercih edilebilmekte. Dahilen kullanımda sindirimi kolaylaştırıcı bulunduğu görülmüştür. Haricen besleyici, antiseptik ve uyarıcı etkilerinden yararlanılabilir. Saç dökülmesi ve kepeğe karşı, başa sürülerek kullanılabilir. Şahsi alerji olasılığı dikkate alınmalıdır.



  Bu kadar araştırma ve deney her zaman müspet sonuçlanmış ve her defasında asırlar öncesinden buyurulan ve değeri yeni yeni anlaşılan “Ölümden başkasına şifadır hadisi şerifine ulaşılmıştır. lakin ilginçtir ki yine bu yüzlerce çalışmaya rağmen çörek otu yağının faydaları, tesir mekanizması hala tam şekilde çözülememiştir. Çörek otu tohumları binlerce yıldır baharat ve gıda koruma maddesi olarak kullanılmıştır. Bitkinin tohumları ve yağı geleneksel tıp alanında kullanılabilecek potansiyel ilaç özellikleri göstermektedir. Bu derlemede çörek otu yağının yararları arasında iyileştirici kullanım alanları ve beden sistemlerini etkileyen sorunların tedavisindeki rolü incelenmiştir. Çörek otu tohumlarının soğuk preslenmesi ile elde edilen, kırmızımsı kestane renkli ve sıvı bir sabit yağdır. Çörek otu yağının yararları içinde immün sistem için şart olan selenyum minerali ile yanında çinko, demir, bakır ve kalsiyum bu gibi değerli mineralleri de içerir. Bu içeriği ile bağışıklık sistemine yardımcı nitelikleri bulunmaktadır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Nisan 2019