Önemli Olağanüstü Mirac Mucizesinde Nebi (s.a.v)e verilen hediyeler

Konusu 'Mübarek Günler ve Geceler' forumundadır ve saadet tarafından 27 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör


  Olağanüstü Mirac Mucizesinde Nebi (s.a.v)e verilen hediyeler


  Nebi sallallahu aleyhi ve sellem Mekke'den Medine'ye hicret etmesinden bir buçuk yıl önce, Recep ayının 27. gecesinde en büyük mucizelerden biri olan İsra ve Mirâc mucizesi vuku buldu. Nebi sallallahu aleyhi ve sellem eşi Hatice Validemiz (ra.anh) ile amcası Ebu Talib vefat ettikten sonra miraç mucizesinin gerçekleşmesi çok manidardı. Cenab-ı Allah âdeta Nebi sallallahu aleyhi ve sellem huzuruyla şereflendirmiş, onu teselli etmiş, rahmetin en yücesine mazhar etmiştir

  Mirâc mucizesi Cebrail (a.s.) geldi ve Nebi sallallahu aleyhi ve sellem Mescid-i Haram’dan alıp Burak ile Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksâ’ya götürdü. Oradan da, gökyüzündeki harkulade icraat ve Yüce Allah'ın kudretine işaret eden âyet ve delillerin gösterilmesi için semaya çıkarıldı. O gece tüm peygamberlerle tek tek görüştü.

  Miraç gecesi Allah celle celaluhu Nebi sallallahu aleyhi ve sellem'i ruhen ve bedenen huzuruna kabul edip görüştüğü, konuştuğu ve sayısız nimetlere ve müjdelere mazhar ettiği mucize bir gecedir.

  Miraçtaki en önemli olaylardan biri, beş vakit namazın farz kılınmasıdır. Nebi (s.a.v) Mûsâ (a.s.)’ın tavsiyeleriyle Allah celle celaluhu mürâcaat etmiş ve başlangıçta elli vakit olarak farz kılınan namaz, beş vakte indirilmiştir. Bununla birlikte Allah celle celaluhu , bire on vererek, beş vakti kılana elli vaktin ecrini ihsân edeceğini bildirmiştir. Ve Allah (c.c.) şöyle buyuruyor:

  <Her kim bir hayır işlemek ister de onu yapamazsa, o kimseye (bu iyi niyetinden dolayı) bir sevap yazılır, yaptığı takdirde ise on sevap yazılır.
  Her kim de, bir kötülük yapmak ister, ancak onu yapmazsa, kendisine günah yazılmaz. Şâyet o kötülüğü yaparsa, bir günah yazılır< (Müslim, İman, 259)


  Allah celle celaluhu Nebi sallallahu aleyhi ve sellem hitâben: “Peygamberlerden hiçbiri Sen’den evvel, ümmetlerden hiçbiri de Sen’in ümmetinden evvel cennete girmeyecektir!” diye buyrulmuştur. (Râzi, XXVIII, 248)


  Müslim’den şöyle rivâyet edilmiştir: Nebi (s.a.v) şöyle buyrulur: < Nebi (s.a.v) ’e (Miraçta) üç şey verildi: Beş vakit namaz, Bakara süresinin sonu ve ümmetinden şirke düşmeyenlere büyük günahlarının affedildiği haberi…” (Müslim, İman, 279)