Öksüz ve Yetim İle İlgili Ayet ve Hadisler

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Beyza tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Öksüz ve Yetim İle İlgili Hadisler Ve Ayetler

  İslam'a göre, yetim malı yemek kesinlikle haramdır ayrıca büyük günahlardan birtanesidir.
  Bu konuda açık ifadeleri bulunan bir çok ayet ve hadis vardır. Bunlardan bazıları şöyledir. Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'inde şöyle buyuruyor:

  Öksüz kelimesi, Annesi ve babası vefat etmiş çocuk anlamında dır. Bu kelimeler, hayatta olsalar bile anne ve babasından sürekli olarak koparılmış çocuklar ve hayvan yavruları için de kullanılır.

  Yetimlerin mallarını haksız yere yiyenler, karınlarına ancak ateş tıkınmış olurlar. Zaten onlar, çılgın aleve atılacaklardır.(Nisâ, 4/10);

  Yetimin malına yaklaşmayın, yalnız erginlik çağına erişinceye kadar "onun malına" en güzel biçimde "yaklaşabilir, onu uygun tarzda sarfedebilirsiniz"; ölçü ve tartıyı tam adaletle yapın.] (En'âm, 6/152).

  Fahri Kainat Efendimiz (s.a.v) ise, bir hadislerinde şöyle buyurmuşlardır:
  Siz. fertlerin ve milletlerin mahvolmasına sebep olan helak edici yedi günahtan sakınınız! Ashabı kiram: Ya Rasulüllah! Bunlar hangileridir? diye sorunca, Peygamberimiz:

  [Âllah'a şirk "ortak koşmak", büyü yapmak, Allah Teala'nın öldürülmesini haram kıldığı kimseyi öldürmek haklı olarak öldürülen müstesna; tefecilik; yetim malı yemek; düşman ile savaşırken kaçmak; evli ve hiç bir şeyden haberi olmayan namuslu bir kadına zinâ isnad ve iftira etmektir] buyurmuşlardır.
  (bkz. Riyâzü's-Sâlihîn Terc, III, 184).

  İslam dini, yetim malı yemek bir tarafa, aksine yetimlerin ve mallarının korunmasını emretmektedir. Bu konuda da Yüce Allah şöyle buyurur: [Sakın öksüzü ezme, dilenciyi azarlama.] (Duhâ, 93/9-10).

  Fahri Kainat Efendimiz (s.a.v) ise, yetimleri koruyan ve onların işlerini üzerine alıp yürütenler için şöyle buyurmuşlardır:
  [Ben ve yetimin işlerini deruhte eden kimse, Cennette şöylece beraber bulunacağız buyurarak, şehadet parmağı ile orta parmağını işaret ederek, aralarını ayırmıştır] (Riyâzü's-Sâlihîn Tercümesi, I, 308).


  Yetim malı yemek ne kadar kötü vede büyük günah ise, onları korumak da o derecede sevaptır ve hayırlı bir iştir.

  Fahri Kainat Efendimiz (s.a.v) de bir hadisinde; yetim malı yemeyi insanı helak eden yedi büyük günah arasında saymıştır (Buharî, Vesâya, 23).
   
  Son düzenleme: 7 Kasım 2013