Öğle Namazı Fazileti

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Beyza tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Öğle Namazı Fazileti ve Önemi

  Öğle namazı vakit girince, öteki namazlar gibi kılınabilir. Yalnız yazın sıcak aylarında onu biraz geciktirmek, kışın kısa ve soğuk günlerinde vakit olunca kılmak müstehabdır. [Mecmau'l-Enhür - Bedayi' - El-Kâfi.]

  Öğle namazının yazın çok sıcak aylarında geciktirilmesinin müstehab oluşu, sıkıntıya düşmeden havanın serinlemesini bekleyerek öylece rahat kılınmasına matuftur. Bu ve benzeri nedenleri dışında namazı zamanında kılmak ve fazla geciktirmemek daha iyidir. Nitekim Resulullah Efendimiz (s.a.v.)’e soruldu:
  "Ya Resulullah! Amellerin hangisi daha iyidir?"

  "Namazı ilk vaktinde kılmak." diye cevap vermişlerdir. Tirmizi – Dare - Kutnî : Abdullah bin Ömer (R.anh)
  Yazın sıcak günlerinde ise ortalığın az serinlemeye başlamasına kadar geciktirilmesi hususu şu hadise dayandırılmaktadır:

  "Ebû Zerr-i Gıffarî (r.anh) diyor ki: Fahr-i Kainat Efendimiz (s.a.v)
  Efendimizle birlikte bir seferde bulunuyorduk. Müezzin vakit girince ezan okumak istediğinde, Resulullah Efendimiz (s.a.v.) ona:

  "Havanın az serinlemesine kadar bekle!” buyurdu. Bir müddet sonra o yine ezan okumak istediyse de Fahr-i Kainat Efendimiz (s.a.v)
  yine aynı şekilde onu uyardı. Bu ya iki ya da üç kez tekrarlandı; o kadar ki çevremizdeki tepeciklerin gölgesini görmeye başladık.

  Sonra Fahr-i Kainat Efendimiz (s.a.v) Efendimiz şöyle buyurdu:

  "Doğrusu sıcaklığın şiddetli, cehennemin kaynayıp hararetinin yükselmesindendir. Sıcaklık, şiddetlenince, öğle namazını havanın serinlemesine kadar geciktirin." Buharî - Müslim : Ebû Zer (r.anh)'den.
  Burada, şiddetli sıcak, cehennemin kaynayıp yükselen hararetine benzetilerek, oradaki ateşin şiddeti hatırlatılmak istenilmiştir. Allahu (c.c.) daha iyisini bilir.

  Öğle namazını sözü edilen mevsimde yalnız başına kılan da, cemaatle edâ eden de aynı müstehab vakte geciktirebilirler. [Şer-i Mecma' / îbn Melek.]