Niyet Allah Rızası Olunca

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Beyza tarafından 2 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Niyet Allah Rızası Olunca

  Allah rızası ve niyet,

  Ahmed Haznevî hazretlerinin (k.s) halifesi Seyyid Abdülhakim Bilvânisî hazretleri (k.s) şöyle anlatıyor:

  Şah-ı Hazne (Ahmed Haznevî) (k.s) irşada başlayıp şöhreti etrafa yayılınca onun dergâhına çok sayıda insan akın etmeye başladı. O zamanlar Suriye’de çok şeyh vardı. Bunlardan kimisi gerçekten veli zatlardı. Elbisesi, sarığı, cübbesi, entarisi hep yeşil renkli olduğu için “Yeşil Şeyh” diye bilinen biri vardı. Etrafına çok insan toplamıştı. Şah-ı Hazne (k.s) irşada başlayınca onun çok sayıda müridi kendisini terketti, Ahmed Haznevî hazretlerine bağlandı. Zaman ilerledikçe onun yanında hiç müridi kalmadı. Bu kez Yeşil Şeyh civarda sözünün geçtiği ağaları topladı. Şah-ı Hazne’yi suçladı ve onu bir toplantı yapmak üzere davet etti.

  Şah-ı Hazne (k.s) bu daveti kabul etti. Müridleri, “Efendimiz, izin verirseniz biz de gelelim” dediler. Şah-ı Hazne (k.s) ise, “Neden gelmek istiyorsunuz, bu bir aşiret davası mı?” diyerek gelmek isteyenlere engel oldu ve dedi ki:

  - Mademki bizi davet etmiş, gidelim. Bize söyleyeceği bir sözü varsa dinleriz. Sadece bir iki arkadaşımızın bize katılması yeterli.

  Şah-ı Hazne (k.s) Yeşil Şeyh’in köyüne gitmek için yola koyuldu. Köye vardığında Yeşil Şeyh’in etrafında bütün köylüler toplanmış vaziyetteydi. Neredeyse kırk elli kişiydiler. Selâm verdi ve odaya girdi. Fakat kimse selâmına karşılık vermedi. Şah-ı Hazne (k.s) hiç aldırış etmedi, kendisine ayrılan yere oturdu. O oturur oturmaz da Yeşil Şeyh söze başladı:

  - Bize yaptığın bu zulüm yetmez mi? Bütün müridlerimi elimden aldın. Etrafımızda hiç derviş bırakmadın. Babamdan, dedemden kalan sûfîleri bile yanına topladın.

  Yeşil Şeyh bu şekilde uzun uzun bütün duygularını açıkça dışa vurdu. Ancak Şah-ı Hazne (k.s) ona hiç cevap vermedi. O konuştukça sükût etti. Nihayet Yeşil Şeyh, “Sen niye konuşmuyorsun?” diye sordu. Ahmed Haznevî hazretleri (k.s) şöyle dedi:

  - Benim bütün söyleyeceğim şu iki cümleden ibarettir: Birincisi, eğer benim niyetim ve yaptıklarım Allah rızası için ise hiç meraklanma, senin gibi 100 kişi bile olsa bunun önüne geçemez. İkincisi, şayet benim niyetim ve yaptıklarım Allah rızasına uygun değilse, hiç şüphen olmasın, altı aya kalmaz söner gider.

  Yeşil Şeyh, Şah-ı Hazne’nin bu sözleri üzerine şunları söyledi:

  - Vallahi doğru söylüyorsun. Niyeti Allah için olan kişiye hiç kimse engel olamaz.  Kaynak: (Altın Silsile, Semerkand Yayınları)
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Nisan 2019