Nisa suresi fazileti

Konusu 'Kuran-ı Kerim ayetleri' forumundadır ve Adile tarafından 2 Kasım 2013 başlatılmıştır.

  1. Adile

    Adile Admin

    Medine’de takriben hicrî altı, yılda nazil olmuş olup, 176 âyettir.hanımlar hakkında birçok hüküm ihtiva edip, Cahiliye döneminde mahrum oldukları yeni hakları hanımlar verdiğinden ötürü, bu sûreye hanımlar mânasına gelen Nisa sûresi adı verilmiştir. Uzunluk itibariyle Bakara sûresinden sonra Kur’ân-ı Kerimin en uzun ikinci sûresidir.
    Kur’ânda Ey insanlar! hitabı ile başlayan iki sûreden biri olup, ilk yarıdaki dört. sûredir. Bu hitap ile başlayan öbür sûre, ikinci yarının dört. sûresi olan Hac sûresidir. Nisa sûresin'deki bu hitap, insanların tarihlerinin başındaki kardeşliğe, Hac sûresindeki âyet ise âhiret istikbaline dikkat çekmektedir.
    Nisa sûresi Yüce Allah’ın hakları, bütün insanların kardeşliği, çocuklara,hanımlara, yetimlere şefkat edip haklarının verilmesi, mallarının korunması, evlenme, miras, temizlik, namaz, cihad, nizama uyma, toplumda müsamaha, dayanışma, emanete riayet, adalet, Ehl-i kitap ile münasebetler, Hıristiyanların Hz. Îsâ (a.s)hakkındaki batıl iddialarını konu edinir.