Newton kimdir kısaca hayatı

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Adile tarafından 1 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Isaac Newton, 25Aralık 1642’de Woolsthrope’de doğmuştur. Babası o doğmadan önce ölmüştür. Çocukken çeşitli modeller yaparak el becerisini göstermiştir. Çocukluğunun büyük bir kısmı büyük annesinin yanında geçmiştir. Okula Gratham’da başlamıştı. Daha sonra eğitimini Cambridge’de sürdürmüştür. 1677’de Trinity college’de öğretim üyesi oldu. 1668’de öğretim üyesi oldu. 1669 yılında henüz 26 yaşında iken Lucasian matematik kürsüsüne seçildi.

  Bu kuvvetin varlığı fikrini ilk kez yaptığı gözlem ve araştırmalarla ortaya koyarak belli kurallara bağlayan Isaac Newton olmuştur. Newton; tabiatta gözlenen doğal hareketlerin de yer yüzünde insanlar tarafından meydana getirilen benzer olaylar gibi belli kurallara uyması gerektiğine inanarak bunu doğrulamak için çaba harcıyordu. Bir gün Ay’ın hareketlerini incelemek üzere çiftliğinin bahçesinde bir elma ağacının altında uzanan Newton daldan düşen bir elmayla farklı bir bakış açısına sahip olur. Bu olay onun yer çekimi kuvvetini daha net görmesini sağlar.

  Newton, elmaya etki eden kuvvet ile Ay’ı Dünya’ya bağlayan kuvvet arasında bir benzerlik olduğunu düşünüp araştırmalarına da bu yönde ağırlık verir. “Ay’ın uzaklaşıp gitmesine engel olan kuvvet ile elmanın yere düşmesine neden olan kuvvetin aynı çekim kuvveti olduğu” yargısına ulaşarak kendi adıyla anılan kanunun ilkelerini ortaya koyar.

  Newton’un daha sonra yaptığı incelemelerle ortaya koyduğu bu kuvvetin cisimlerin kütlelerine bağlı olduğu ve kütlelerin artması ile artan kuvvetin yine cisimlerin kütlelerinin azalması ile azaldığını söyler. Newton’dan sonra yapılan tüm deney ve gözlemler de Newton’un bu sözünü doğrulamakta ve Newton’nun bu görüşü günümüzde fen anlayışının temel taşlarından birini oluşturmaktadır.