Nevruz Ve Hıdırellez İle İlgili Bilgiler

Konusu 'Eğitim Konuları' forumundadır ve Beyza tarafından 28 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Beyza

Beyza Moderatör

Hıdırellez ve nevruz ile ilgili bilgi kısa

Hıdrellez günü, (Miladi takvimi)'ne göre 6 Mayıs, Rumi takvim olarak da bilinen Julyen takvimine göre 23 Nisan günü olmaktadır. 6 Mayıs’tan 8 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 6 Mayıs Günü kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelir ki, bu da kutlanıp bayram yapılacak bir olaydır. Hızır inancını tek bir kültüre mal etmek olanaksızdır. İlk çağlardan itibaren Mezopotamya, Anadolu, İran, Yunanistan ve hatta bütün Doğu Akdeniz ülkelerinde bahar ya da yazın gelişiyle ilgili bazı tanrılar adına çeşitli tören ve ayinlerin düzenlendiği görülmektedir.Hızır, baharın, baharla vücut bulan taze hayatın sembolüdür. Hızır inancının yaygın olduğu ülkemizde Hızır’a atfedilen özelliklerin bazıları:
    Hıdrellez Bayramı, Türk dünyasında kutlanan mevsimlik bayramlardan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan hıdrellez günü, Hızır ve İlyas’ın yer yüzünde buluştukları gün olduğu savıyla kutlanmaktadır.
    İslam coğrafyasına bakıldığında Hıdrellez gününün yoğunlukla Türkiye'de kutlanıldığı görülmektedir.
    Bir görüşe göre; Türkler'in Orta Asya'dan getirdikleri Nevruz Bayramının başkalaşmış ve İslamlaşmış şeklidir. Öyledir ki Nevruz Bayramı kutlaması Anadolu Türkleri arasında önemini kaybetmiştir. Buna rağmen Hıdrellez eskiden beri kutlanmaktadır.

Bitkilerin yeşermesini, hayvanların üremesini, insanların kuvvetlenmesini sağlar.
    Dertlilere derman, hastalara şifa verir.
    Hızır, zor durumda kalanların yardımına koşarak insanların dileklerini yerine getirir.
    İnsanların şanslarının açılmasına yardım eder.
    Kalbi temiz, iyiliksever insanlara daima yardım eder.
    Uğradığı yerlere bolluk, bereket, zenginlik sunar.