Biyografi Neşri Mehmed Efendi Kimdir?

Konusu 'Biyografiler' forumundadır ve Lasey tarafından 14 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Neşri Mehmed Efendi Kimdir?

  Neşri Mehmed Efendi (1520)


  Meşhur Osmanlı tarihçisi olan Neşri’nin asıl ismine dair kesin bilgi olmamakla birlikte, Bursa Şer’iyye sicillerine dayanarak tam adının Hüseyin b. Eyne Bey olabileceği belirtilmiştir. Müellif, kaynakların bazılarında Mevlana Neşri, 19. yüzyıldan sonra ise Mehmed Neşri olarak şöhret bulunmuştur.

  Tahsilini Bursa’da tamamlamış ve uzun yıllar burada ikamet etmiştir. Mevlana sıfatı onun ilmiye sınıfından olduğunun bir göstergesidir. Fatih döneminde İstanbul’da çeşitli devlet görevlerinde bulunmuş, II. Bayezid’in son zamanlarında Bursa’nın Sultaniye medresesinde biter iş olarak vazife yapmıştır. 1520 yılında Bursa’da vefat ettiği tahmin edilmektedir. Bursalı Mehmet Tahir’in “Osmanlı Müellifleri” isimli eserinde yazılı olduğuna göre Bursa’da Mevlevi Süleyman Efendi’nin yanındaki mezarı, yol genişletmeleri sırasında tahrip olmuştur.

  Neşri’ye asıl şöhretini kazandıran önemli eseri, evrensel bir tarih kitabı olacak şekilde kaleme alınmış “Kitab-ı Cihannüma”dır. 6 bölümlük bir dünya tarihi olan eserin günümüze sadece 6. bölümü ulaşmıştır. Bu bölümde ise kısaca Osmanlı öncesi Türk tarihi ve Osmanlı tarihine dair bilgiler bulunmaktadır. Oldukça sade bir dil kullanılan Neşri Tarihi, yazıldığı günden bu yana bir kaynak kitap olarak itibar görmüş ve daha sonraki bütün ünlü tarihçiler ondan istifade etmişlerdir.

  Türk tarihine dair geride önemli eserler bırakan Neşri 1520 yılında hayatı son bulmuştur.Bursa’da vefat eden, Neşri Mehmed Efendi’nin mezarı yol genişletmeleri çalışmaları sırasında tahrip olmuştur.