Nene Hatun Kimdir Kısa Bilgi

Konusu 'Osmanlı Tarihi' forumundadır ve Eylül tarafından 7 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör

  Nene Hatun [doğum 1857- ölüm 22 Mayıs 1955] 93 Harbi olarak da anılan 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı esnasında, Erzurum'daki Aziziye Tabyası'nın savunulmasında kahramanca çalışarak adını şanlı tarihe yazdıran kahraman Türk kadınıdır. Aziziye savunmasına yirmi yaşların da genç bir gelin iken, ufak yaştaki oğlunu ve üç aylık kızını evde bırakarak katılmıştır.

  Nene Hatun 1857 senesinde Erzurum'da dünyaya geldi.

  1877 senesinde 8 Kasımı 9 Kasıma bağlayan gece, Osmanlı uyrukları olan Ermeni çeteleri Erzurum'un Azizîye Tabyası'na girmeyi başarmışlardı. Tabyayı barındıran Türk askerlerini uykuda yakalayıp kılıçtan geçirdiler. Bu aşamada arkadan gelen Rus askerleriyse hiçbir güçlük ile karşılaşmadan tabyayı ele geçirdiler.

  Erzurum’lular, ölüme gittiklerini bildikleri halde, Azizîye Tabyası'na doğru koşuşuyordu. Tabyaya yerleşmiş olan Rus askerleri, gelenlere yaylım ateşi açtılar. Ön sıradakiler o esnada şehit oldular.

  Nene Hatun'un ülke için gece başlayan mücadelesi, bütün düşman Erzurum'dan kovuluncaya kadar sürdü. Erzurum'un her karış toprağında cephane taşıyarak, yaralı olanlara hemşirelik yaparak, yemek pişirerek, su dağıtarak ve hizmetten hizmete koşarak destanlaştı.

  Türk Kadınlar Birliği tarafından vefatından üç ay önce yılın annesi seçilmiştir.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Nisan 2019