Nefsi terbiye etmek için ne yapmalı

Konusu 'Manevi Hayatımız' forumundadır ve Lasey tarafından 2 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Nefsi terbiye etmek için ne yapmalı

  Nefsi-terbiye-etmek-için-ne-yapmalı.


  Tasavvuf, insanı güzel ve ahlaklı bir mümin yapmayı hedefler. Bunun için de insanın önce kendisini kontrol etmesi gerekir.

  Bu da nefse hakim olmakla, onu adam etmekle mümkündür. Bu yüzden Allah dostlarının kitaplarında, menkıbelerinde, söz ve nasihatlerinde ‘nefis’ hakkında tavsiyelere çok rastlarız. Gelin bakalım nefsle alakalı neler demişler:
  Şah-ı Nakşibend hazretleri bir sohbetinde şöyle buyurmuştur:

  Nefsi Terbiye Etmek

  “Her an ve her nefeste nefsimizi, kendimizi hesaba çekmemiz gerek. Geçen anları, saatleri nasıl geçirdik? Kalp huzuruyla mı, yoksa dağınık perişan halde mi? Eksik taraflarımızı görünce hemen muhasebeye başlamalıyız. Gönülden geçen kötü, yaramaz düşünceleri silip atmak gerekir.”

  Allah Dostlarının Nefisleri:

  İmam-ı Rabbanî hazretleri bir mektubunda şöyle yazmıştır:

  “Allah’ın veli kulları ne yaparlarsa, kendilerini tatmin için değil, bunu sadece Allah için yaparlar. Zira onların nefsleri Allah Teala’ya kurban olmuştur.”

  Nefsi terbiye etmek için ne yapmalıyız?

  Nefsi terbiye etmek ve öldürmek için tarihler boyunca kitaplar yazılmış, büyük insanlar çok önemli nasihatlerde buunmuştur. Bizler de ölmeden önce ölen büyük insanları örnek alıp çabalamalıyız.Bu nedenle nefsimizi nasıl terbiye etmeliyiz? sorusunu kısaca özetleyelim:

  Nefsin hoşuna giden her türlü şeyden uzak durmak; Çok yemek kalbi katılaştırır, az yemekte birçok fazilet vardır. Hem yeme-içme hususunda hem diğer konularda nefsimizin her istediğini yapmak nefsi azdıracaktır. Buna dikkat etmeli ve en önemlisi de öfkelenmemek.

  bilge insanlar ve evliyaların, hayatlarını okumak da bir çok konuda ders çıkarmamızı sağlar Çünkü bu büyük insanlar nefislerini öldürmüşlerdir. Ayrıca bu zatların nasihatleri bize ölümü hatırlatır, dünyanın da değersizliğini bildirir.

  Farz ibadetleri yerine getirip ve varsa mümkün olduğunca kaza borçlarımızı eda etmeliyiz. Bol bol Kur’an okumalıyız. Bunun yanı sra nafile ibadetle Rabbimize yakınlaşmalıyız. Herşeyi yaratan Allah’tır ve her yerin hakimidir. Ayrıca heran ölümü düşünmek de insanları günahlardan vazgeçirir. Allah’ın yarattığı şeyler de onun kudretini görmek düşünmek, dünyanın ve bizim yaratılış amacımızı bilmek Allah’ın heryerde tecelli ettirdiği azametini büyüklüğünü görmek Rabbini tanımak istemeyen nefsin ıslahı için önemlidir.