Soru Neden Yasin Süresi ?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Eylül tarafından 23 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Eylül

  Eylül Moderatör  Ölmek üzere bulunan kimse kuvvetini kaybedip zaf düşmüş ve bütün kalbiyle de Allah'a yönelmiştir. İşte böyle bir anda Yasin süresi okununca bunu işiten hastanın dini esaslara olan inancı artar ve bilhassa bu surede anlatılan kıyamet halleriyle ünsiyet ederek rahatlar.

  Ölmek üzere olan hastalara Yasin okunmasının hikmeti hakkında Şerefeddin et-Tîbî (v.743/) şunları söylüyor:
  "Resulullah [s.a.v] Yasin suresi hakkında, 'Her şeyin kalbi vardır. Kur'an'ın kalbi de Yasin'dir' buyurmuştur. Bu surede imana davet, geçmiş milletlerin halleri, kaderin ispatı, kulların fiillerinin Allah'a dayandığı, tevhidin ispatı, şirkin reddi, kıyamet alametleri, öldükten sonra dirilme, harş, arasat meydanında toplanma, hesap, ceza gibi birçok dini esas ve önemli meseleler vardır. İşte ölmek üzere bulunan bir hastanın başında Yasin şerif okunmasının hikmeti surenin bu gibi mevzuları içerisinde toplanmış olmasıdır." (Tîbî, Şerbu'l-Tîbî, Karaçi:İdâretü'l-Kur'ân ve'l-Ulûmi'l-İslâmiyye,1413,3/240-241.)

  Hz. Ali [r.anh]'den rivayet edilen bir hadis-i şerifte şöyle buyrulmuştur. "Yasin okuyunuz. Ondan on bereket vardır. Aç okursa doyar. Çıplak okursa giyinir. Bekar okursa, evlenir. Korkan okursa emin olur. Mahzun okursa ferahlar.Misafir okursa seferde yardım görür. Bir şeyini kaybeden okursa kaybettiğini bulur. Hasta okursa şifa bulur. Ölü üzerine okunursa azabı hafifler. Susayan okursa suya kavuşur." (Aclûnî, Keşfü'l-Hafâ,2/527.)

  Ebü'd-Derdâ [r.anh]'dan rivayet edilen bir hadiste ise, "Ölmek üzere olan birinin yanında Yasin okunursa, Allah Azze ve Celle onun üzerindeki ölüm sancısını ve sıkıntılarını hafifletir" buyrulmuştur.
  ( Deylemi, Müsnedü'l-Firdevs,nr.6099.)

  Alimler, "Kim ana ve babasının veya bunlardan birinin mezarını cuma günü ziyaret ederek orada Yasin suresini okursa, Allah Azze ve Celle mutlaka o kabirde yatan kimseyi bağışlar" (Süyûti, Camiu'l-Ehadis,nr.22302.)
  mealindeki hadise dayanarak, Yasin suresinin, cenaze üzerine ölümünün ardından, definden evvel ve sonra da okuna bileceğini söylemişlerdir.