Soru Neden Kutsal Kitap`a İnanmalıyız?

Konusu 'Dini Sorular Ve Cevapları' forumundadır ve Adile tarafından 10 Şubat 2021 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  KİTAPLARA NİÇİN İNANMALIYIZ?

  İmanın altı şartından biri de kitaplara inanmaktır. Yüce Kitabımız Kur'an'da, Allah şöyle buyuruyor:
  “Ey mü'minler! Allah'a, Peygamberine, peygamberlerine indirdiği kitaba ve daha önce indirdiği kitaplara inanın. Kim Allah'ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerini ve ahiret gününü inkâr ederse, şüphesiz o kişi tamamiyle sapıtmıştır." (Nisa, 4/136)

  Bir başka ayette de Rabbimiz şöyle buyurur: "...Allah insanların ayrılığa düşecekleri konularda, aralarında dosdoğru hüküm vermeleri için kitap da indirdi: (Bakara, 2/213)

  Bu iki âyetten anladıklarımızı şöyle açıklayabiliriz: Allah, canlı-cansız her şeyi yaratıp bir şekil ve düze vermiştir. Hiçbir varlık O'nun koyduğu şeklin ve düzenin dışına çıkamaz.
  İnsanı ise akıl ve vicdan vererek en mükemmel bir varlık olarak yaratmıştır. İnsan, iyiyi kötüden, doğruyu eğri. den, güzeli çirkinden akıl sayesinde ayırabilir. Ancak Aklın da bilemediği bazı konular vardır. Meselâ, Allah kitaplarıyla bize bildirmeseydi, Cennet ve Cehennemin varlığını nasıl anlayabilirdik? Gözle göremediğimiz meleklerin var olduğunu bilebilir miydik? Allah'a nasıl ibadet edeceğimizi, O'nun katında hangi davranışlarımızın iyi, hangilerinin kötü olduğunu aklımızla bulabilir miydik?

  Biraz düşününce görüyoruz ki, aklımızla bilemediğimiz birçok konular vardır. Aklımız bizi mutlu etmek için başlı başına yeterli olamamaktadır. İşte bundan dolayı Yüce Allah, ilk insan Hz. Adem'le birlikte kullarına iyi ve doğru yolu gösteren buyruklarını bildirmiştir.
  Bu buyruklar bize aklımızla bulamayacağımız gerçekleri göstermektedir. Bizi dünyada ve ahirette mutlu etmenin yollarını öğretmektedir.
  Müslüman, Allah'ın gönderdiği kutsal Kitaplara iman eder. Çünkü. Kur'an-ı Kerim'de kitaplara inanmamız emredilmektedir. Ayrıca biraz düşününce Rabbimizin bizi başıboş bırakmaması gerektiğini anlıyor, doğru yolu bulup, mutlu olabilmemiz için buyruklarını bize bildirmesinin zorunlu olduğunu görüyoruz. Bundan dolay hiç şüphe etmeden, Allah'ın Peygamberleri aracılığa ile gönderdiği kitaplara inanırız.