Dua Nebi (sav) Cuma Günü,Duhan süresini okuyanın günahları affedilir

Konusu 'Peygamber Efendimizin sünnetleri' forumundadır ve saadet tarafından 29 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör Admin

  Nebi (sav) Cuma Günü,Duhan süresini okuyanın günahları affedilir.
  Nebi (sav) Cuma Günü,Duhan süresini okuyanın günahları affedilir


  DUHAN SURESİNİN FAZİLETİ

  Resulü Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuş: ”Kim cuma gecesi Duhân süresini okursa, günahları affedilir” [Tirmizî, Sevabü’I-Kur’an, 8].
  Yine konuyla alakalı Nebi sallallahu aleyhi ve sellem buyurmuş: ”Kim herhangi bir gecede Duhân süresini okursa, onun için yetmiş bin melek sabaha kadar istiğfar eder" [Tirmizî, Sevabü’l-Kur'an, 8].

  Nebi (sav) Cuma Günü,Duhan süresini okuyanın günahları affedilir.


  En Kıymetli gün tabi ki cuma günüdür. Resulü Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem cuma gününün faziletini bizlere şöyle bildiriyor: <Üzerine güneşin doğduğu en hayırlı gün cuma günüdür; Adem o gün yaratılmış, o gün cennete girmiş ve o gün cennetten çıkarılmıştır. Kıyamet de cuma günü kopacaktır. Buyurdu Nebi (s.a.v)< (Müslim, Cuma, 18)
  Nebi (sav) Cuma Günü,Duhan süresini okuyanın günahları affedilir.

  Cuma günü ezânı işiten ve Cuma namazı üzerine farz olan; yani erkek, müslüman, dînen mükellef ve hür olan kimsenin bu çağrıya derhal icâbet etmesi gerekir.

  Cuma Süresi 9 ayeti kerimde Cenab-ı Allah şöyle buyuruyorlar: <Ey iman edenler! Cuma namazına ezan ile çağrıldığınız zaman derhal Allah'ı zikretmeye <hutbe dinlemeye ve namaz kılmaya< gidin ve alış-verişi bırakın. Eğer bilirseniz, <Allah tarafından günahlarınızın bağışlanması ve mükafatlandırılmanız olan bu emrolunduğunuz şey, sizin için daha hayırlıdır.<


  Resulü Ekrem (s.a.v): <Birtakım insanlar, ya Cuma namazını terk etmeyi bırakırlar, ya da Allah onların kalplerini mühürler.Sonra da onlar gâfillerden olurlar.< buyurdu Nebi (s.a.v) (Müslim; 865)


  Nebi (sav) Cuma Günü,Duhan süresini okuyanın günahları affedilir.
  Şöyle rivayet edilmiştir: Resulü Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem <Büyük günahlardan kaçınıldığı sürece, beş vakit namaz ile iki cuma ve iki ramazan, aralarında geçen günahlara keffaret olur.

  Diğer bir hadis-i şerifte: cuma gününden söz ederek şöyle buyurdu: “Cuma gününde bir zaman vardır ki, şayet bir müslüman namaz kılarken o vakte rastlar da Allah'tan bir şey isterse, Allah ona dileğini mutlaka verir. " Allah Resülü o zamanın pek kısa olduğunu eliyle gösterdi.