Nazardan korunmak için okunacak dualar

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Adile tarafından 2 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Nazar değmemesi için okunan dualar

  Nazardan korunmak için okunacak dua bu bölümde yer almaktadır.Bu dua okunduğu zaman nazardan ve göz değmesinden Allah'ın izniye korunursunuz.

  Nazar haktır. İnsana, hayvana ve hatta cansıza da nazar değer. Nazar hastalık yapar, hatta öldürür. Kadınlara ve çocuklara daha çok tesir eder.

  Peygamberimiz, nazar ile ilgil olarak,”Nazar insanı mezara, deveyi kazana sokar” “Hoşa giden bir şeyi görünce, "Maşaallah la kuvvete illa billah" denirse o şeye nazar değemez.” buyurdu.

  Sabah-akşam, 3 defa “Bismillahillezi la yedurru maasmihi şeyün fil erdi vela fissemai ve hüvessemiulalim” (16) okuyan, büyü, nazar ve zulümmden korunur.”

  Göz değene, Peygamber efendimizin bildirdiği şu tavizi okumalıdır:

  “Euzü bi-kelimatillahittammati min şerri külli şeytanın ve hammatin ve min şerri külli aynin lammetin.” (25)

  Nazar değen kimseye şifa için Ayet-el-kürsi, Fatiha, Muavvizeteyn (Felak ve nas) (57) ve Kalem suresinin son iki ayetini (ve in yekadüllezîne keferû leyüzlikûneke biebsarihim lemma semi-uz- zikra ve yekûlûne innehû lemecnûnün ve ma hüve illa zikrun lilalemîne) (62) okumanın muhakkak iyi geldiği bildirimiştir.

  Herkes, bilhassa nazarı değen kimse, beğendiği birşeyi görünce “Maşaallah” demeli, ondan sonra, ne söyliyecekse, o şeyi söylemelidir. Önce Maşaallah deyince, nazar değmez.

  Büyüklerimizin bildirdiği Nazar Duası şöyle:

  Bismillahirrahmanirrahîm bismillahi azîm-iş- şani şedîd-il birri ma şaallahü kane habese habisün min hacerin yabisin ve şihabin kabisin. Allahümme innî radedtü ayn-el aini aleyhi ve ala men ehabb-en-nasi ileyhi ve fî keyedihî ve kilyetihî lahmün rakîkun ve azmün dakîkun fîma lehû yelîku ferci-il basara hel tera min fütûrin sümmerci-il basara kerrateyni yenkalib ileyk-el basaru hasian ve hüve hasîr ve in yekadüllezîne keferû leyüzlikûneke biebsarihim lemma semi-uz- zikra ve yekûlûne innehû lemecnûnün ve ma hüve illa zikrun lilalemîne la havle vela kuvvete illa billah-il aliyy-il azîmi La ilahe illallahü hısnî, men kale-ha dehale hısnî, ve men dehale hısnî emine min azabî. Sadaka rasûlullahi sallallahü teala aleyhi ve selleme. (67)
   
  Son düzenleme: 11 Aralık 2013