Dua Nazardan kem gözden korunmak için dualar

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve saadet tarafından 28 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Nazardan kem gözden korunmak için dualar

  Nazar duası
  Kişiyi tesir altına alan, hasta eden bazı durumlar vardır ki, tıp ilmi bunlar için kesin bir teşhis koyamamıştır. Gerçek sebebi hakkında da açık bir bilgi yoktur. İşte bunlardan birisi de “nazar etme,” “göz değme”dir. İnsana, hayvana ve hatta cansıza da nazar değer.Nazar değdiği zaman hastalık yapar, hatta öldürür. Kadınlara ve çocuklara daha çok tesir eder. Hz. Muhammed(s.a.v), nazar ile ilgili olarak,”Nazar insanı mezara, deveyi kazana sokar” “Hoşa giden bir şeyi görünce, "Maşaallah ila kuvvete illa billah" denirse o şeye nazar değemez.

  Peygamber nazar (göz) değmesine karşı tavsiye ettiği dualar
  Peygamber Efendimiz (s.a.v) göz değmesine karşı korunmak için hangi duaları okuduğunu ve neler yaptığını Ebü Said el-Hudri (ra. anha) şöyle anlatmaktadır:

  Resül Ekrem Efendimiz (s.a.v) Cinlerin ve insanların nazarından Allah'a sığınırım. vb. dualarla cinlerin nazarından, sonra da insanların nazarından Allah'a iltica ederdi. Sonra Muavvizetan Felak ve Nas Süreleri inince bu sürelere devam etti. Felak ve Nas surelerinde varlıkların şerrinden Allah'a sığınılmaktadır. Hastalara ve nazar değenlere de bu sureler okuyup Cenab-ı Allah'tan şifa istemelidir.

  ” Sabah-akşam, 3 defa “Bismillahillezi la yedurru maasmihi şeyün fil erdi vela fissemai ve hüvessemiulalim” okuyan, büyü, nazar ve zulümmden korunur.” Göz değene, Peygamber efendimizin bildirdiği şu dua okumalıdır:

  “Euzü bi-kelimatillahittammati min şerri külli şeytanın ve hammatin ve min şerri külli aynin lammetin.  Nazar (göz) Değmeden Korunma Yolları

  Sabah ve akşam koruyucu dua, evrad ve zikirlere devam edilmelidir.
  Onları okuyan kimseyi Cenab-ı Allah nazardan o kişiyi nazardan korur. Okunacak sure ve dualar çok sayıda vardır.

  Bazıları şunlardır: ” Nazar değen kimseye şifa için Ayet-el-kürsi, Fatiha, Muavvizeteyn ve Kalem suresinin 51.ve 52 ayetleri okumanın muhakkak iyi geldiği bildirimiştir.

  Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) okuduğu dua "Yarattığı şeylerin şerrinden Cenab-ı Allah'ın tam olan kelimelerine sığınırım." (Ebu Davüd, Tıp, 19; Darimî, İsti'zan, 48; Muvatta, İsti'zan, 34; Ahmed b. Hanbel, 4/430)