Dua Nazar korunma duası euzu bikelimatillahi

Konusu 'Kuran-ı Kerim ayetleri' forumundadır ve saadet tarafından 13 Ocak 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Nazar korunma duası euzu bikelimatillahi

  Taberi’nin beyanına göre Hz. Yakub (a.s.),oğulları yiyecek temin etmek için yola çıkmak istediklerinde “Ey oğullarım, Mısır’a hepiniz bir kapıdan değil farklı farklı kapılardan girin” dedi. Çünkü rivayet edildiğine göre onlar güzel ve gösterişli erkekler idi. Bundan dolayı bir adamın oğulları olarak hep beraber bir kapıdan Mısır’a girdikleri zaman onlara “nazar” isabet etmesinden korktu. Bundan dolayı onlara farklı kapılarda girmelerini emretti. Fakat Hz. Yakub (a.s.) oğullarına böyle tavsiyelerde bulunuyor, diğer yandan da yalnız Allaha güvenilmesi gerektiğine, onun takdirinin, her şeyin üstünde olduğuna dikkatleri çekiyordu.

  ( Taberi, Ebu Cafer Muhammed b. Cerir, Câmiu’l-Beyan, çev. Hasan Karakaya, Kerim Aytekin, Hisar Yay. İstanbul 1996, V/38-39.)

  Nazar korunma duası euzu bikelimatillahi

  "Bütün yaratıkların şerrinden; gökten inen ve göğe çıkan her şeyin şerrinden; gecenin ve gündüzün fitnesinden; hayra açılan yollar hariç bütün yolların şerrinden, Allah'ın kusursuz kelamlarına (âyetlerine yani Kur'an’a) sığınırım. Ey Rahman olan Allah'ım (beni muhafaza eyle."