Nazar duası nasıl okunur? Nazara Göz Değmesine karşı okunacak dualar!

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Lasey tarafından 8 Aralık 2018 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin


  Nazar ve göz değmesine karşı hangi dualar okunmalıdır? Nazara karşı okunacak dualar neler? Nazar ayeti nasıl ve ne zaman okunmalıdır? Nazar duası (nazar ayeti) hangi surede geçmektedir? Nazar duasının (nazar ayeti) Arapça okunuşu, nazar duasının Türkçe okunuşu ve anlamı… Nazar ve göz değmesine karşı okunacak duaların Arapçası, Türkçe okunuşu ve anlamı…


  Resul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) göz değmesi karşısında ondan korunmak için hangi duaları okuduğunu ve neler yaptığını Ebû Said el-Hudri (r.anha) şöyle anlatmaktadır:

  “Hz. Muhammed (s.a.v) ‘Cinlerin ve insanların nazarından Allah’a sığınırım.’ gibi dualarla cinlerin nazarından, sonra da insanların nazarından Allah’a iltica ederdi. Sonra Muavvizetan (Felak ve Nas Süreleri) inince bu sürelere devam etti. Felak ve Nas surelerinde varlıkların şerrinden Allah’a sığınılmaktadır. Hastalara ve nazar değenlere de bu sureler okunup Cenab-ı Allah’tan şifa istenebilir.

  Ayrıca, Kalem suresinin 51. ve 52. ayetlerinin (Nazar Duası) de nazara karşı tedavi edici özelliğinin bulunduğu söylenmektedir. Alimler nazar değmelerine karşı Kalem suresinin 51 52. ayetlerini (nazar ayetleri) okumuşlar ve okunmasını tavsiye etmişlerdir.

  Ayetel kürsi namaz içinde sure şeklinde okunduğu gibi, dua olarak ihlas suresi, nas suresi ve felak sureleri ile birlikte okumanında iyi olduğu söylenmektedir.

  Ebu Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor:

  “Resul-i Ekrem Efendimizz (s.a.v)) buyurdular ki: “Her kim akşam olunca Ha-mim el-Mü’min süresini baştan, 3. (dahil) ayetine kadar ve ayete’l-Kürsiyi okuyacak olursa bu iki Kur’an kıraati sayesinde sabaha kadar muhafaza olunur. Kim de aynı şeyleri sabahleyin okursa onlar sayesinde akşama kadar muhafaza edilirler.” (Tirmizi, Sevabu’l-Kur’an 2, (2882).)

  NAZARA VE GÖZ DEĞMESİNE KARŞI OKUNACAK DUALAR

  KALEM SURESİ 51-52. AYETLER (NAZAR AYETİ)

  Nazar Ayeti Arapça:

  Nazar duası nasıl okunur Nazara Göz Değmesine karşı okunacak dualar.


  Nazar Ayeti Türkçe Okunuşu:
  Ve in yekadullezîne keferû le yuzlikûneke bi ebsarihim lemma semiûz zikra ve yekûlûne innehu le mecnûn(mecnûnun). Ve ma huve illa zikrun lil alemîn(alemîne).

  Nazar Ayeti Anlamı:
  Şüphesiz inkar edenler Zikr’i (Kur’an’ı) duydukları zaman neredeyse seni gözleriyle devirecekler. (Senin için,) “Hiç şüphe yok o bir delidir” diyorlar. Halbuki o (Kur’an), alemler için ancak bir öğüttür.


  NAZAR YA DA GÖZ DEĞMEMESİ İÇİN OKUNACAK DUA

  İsabet-i ayna; nazar değmesine tedbîr olarak Allah’ın kitabında sekiz ayet vardır. Kul bunu okuduğu gün insan ve cinlerden hiç birinin nazarı değmez. Bunlar: Fatihatü’l-kitab ki, yedi ayettir. Bir de ayete’l-Kürsî.

  “Beğendiği bir şey gördüğünde bir mümin: derse ona nazar isabet etmez. (Beyhâkî, Şuab, IV, 90)

  NAZAR YA DA GÖZ DEĞMEMESİ İÇİN OKUNACAK DUA.


  FELAK SURESİ

  FELAK SURESİ ARAPÇA OKUNUŞU

  بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ
  قُلْ اَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِۙ ﴿١﴾ مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَۙ ﴿٢﴾ وَمِنْ شَرِّ غَاسِقٍ اِذَا وَقَبَۙ ﴿٣﴾ وَمِنْ شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِي الْعُقَدِۙ ﴿٤﴾ وَمِنْ شَرِّ حَاسِدٍ اِذَا حَسَدَ ﴿٥


  FELAK SURESİ’NİN TÜRKÇE OKUNUŞU

  Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm.
  1- Kul eûzu bi rabbil felak(felakı). 2- Min şerri mâ halak.
  3- Ve min şerri ğâsikın izâ vekab.
  4- Ve min şerri’n-neffâsâti fi’l-ukad.
  5- Ve min şerri hâsidin izâ hased.

  FELAK SURESİ’NİN ANLAMI

  Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.
  1- De ki: ben, karanlığı yarıp sabahı ortaya çıkaran Rabbe sığınırım,
  2- Yarattığı şeylerin şerrinden,
  3- Karanlığı çöktüğü zaman gecenin şerrinden,
  4- Düğümlere üfleyenlerin şerrinden,
  5- Ve hased ettiği zaman hasedçinin şerrinden. (Allah’a sığınırım).

  NAS SURESİ

  NAS SURESİ ARAPÇA OKUNUŞU


  بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ
  قُلْ اَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِۙ ﴿١﴾ مَلِكِ النَّاسِۙ ﴿٢﴾ اِلٰهِ النَّاسِۙ ﴿٣﴾ مِنْ شَرِّ الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِۙ ﴿٤﴾ اَلَّذ۪ي يُوَسْوِسُ ف۪ي صُدُورِ النَّاسِۙ ﴿٥﴾ مِنَ الْجِنَّةِ وَالنَّاسِ ﴿٦


  NAS SURESİ’NİN TÜRKÇE OKUNUŞU
  Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm.
  1- Kul eûzu bi rabbin nâs(nâsi). 2- Meliki’n-nâs.
  3- İlâhi’n-nâs.
  4- Min şerri’l-vesvâsi’l-hânnâs.
  5- Ellezî yuvesvisu fî sudûri’n-nâs.
  6- Mine’l-cinneti ve’n-nâs.

  NAS SURESİ’NİN ANLAMI

  Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın adıyla.
  1- De ki: İnsanların Rabbine sığınırım.
  2- İnsanların malikine,
  3- İnsanların (gerçek) ilahına;
  4- İnsanlara kötü şeyler fısıldayan o sinsi vesvesecinin şerrinden.
  5- O ki, insanların göğüslerine (kötü düşünce, şüphe) vesvese verir.
  6- Gerek cin, gerekse insanlardan (olan vesvesecilerin şerrinden Allah’a sığınırım.)

  AYETEL KÜRSİ

  AYETEL KÜRSİ ARAPÇA OKUNUŞU


  بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

  اللّهُ لاَ إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ لاَ تَأْخُذُهُ سِنَةٌ وَلاَ نَوْمٌ لَّهُ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الأَرْضِ مَن ذَا الَّذِي يَشْفَعُ عِنْدَهُ إِلاَّ بِإِذْنِهِ يَعْلَمُ مَا بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَمَا خَلْفَهُمْ وَلاَ يُحِيطُونَ بِشَيْءٍ مِّنْ عِلْمِهِ إِلاَّ بِمَا شَاء وَسِعَ كُرْسِيُّهُ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضَ وَلاَ يَؤُودُهُ حِفْظُهُمَا وَهُوَ الْعَلِيُّ الْعَظِيمُ


  AYETEL KÜRSİ’NİN TÜRKÇE OKUNUŞU
  “Bismillâhi’r-Rahmâni’r-Rahîm.

  Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te’huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil’ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi’iznih, ya’lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm, velâ yü-hîtûne bi’şey’in min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel’ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim.

  AYETEL KÜRSİ’NİN ANLAMI
  Rahmân ve rahîm olan Allah’ın adıyla.

  Allah kendisinden başka hiçbir ilah olmayandır. Diridir, kayyumdur. Onu ne bir uyuklama tutabilir, ne de bir uyku. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey onundur. İzni olmaksızın onun katında şefaatte bulunacak kimdir? O, kulların önlerindekileri ve arkalarındakileri (yaptıklarını ve yapacaklarını) bilir. Onlar onun ilminden, kendisinin dilediği kadarından başka bir şey kavrayamazlar. Onun kürsüsü bütün gökleri ve yeri kaplayıp kuşatmıştır. (O, göklere, yere, bütün evrene hükmetmektedir.) Gökleri ve yeri koruyup gözetmek ona güç gelmez. O, yücedir, büyüktür.

  Nazar duası nasıl okunur.