Dua Nazar Değen Kimseye, Kendisine Okunacak Dua?

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve saadet tarafından 5 Mart 2019 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör

  Nazar Değen kimseye, Kendisine okunacak dua.
  Nazar Değen Kimseye, Kendisine Okunacak Dua?

  Nazar Değmesine karşı Okunacak Dua? Nazardan korunmak için ne yapmak gerekiyor? Kendine nazarı değmek İnsanın kendi kendine nazarı değer mi?


  Resül Ekrem zamanında Esed oğullarından nazarı değen bir kimse var idi. Üç gün bir şey yemez, sonra çadırın bir tarafını kaldırıp oradan geçen bir deveye bakıp, (Bunun gibi bir deve hiç görmedim) der demez, deve yere düşer hastalanırdı. Müşrikler, bu adamı bulup Peygamber efendimizi nazarla öldürmesini istediler. Allah (c.c.) Resulullahı bunun nazarından korumuştur. Bu hususta Kalem suresinin "Nerede ise, kâfirler seni gözleri ile yıkacaklardı" mealindeki 51. âyeti inmiştir. Birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:
  "Nazar haktır."(Müslim )

  Kendisine nazar değen kimse, aşağıda bildirilen duaların birini veya tamamını okumalıdır. 1 tane Fatiha, Ayet-el kürsi ve 4 kul Kafirun, İhlas, Felak, Nas sureleri 7şer kere okunup hastaya üflenirse, büyü, nazar ve her dert için iyi gelir. Tuza okunup, suda eritilerek içmek de olur. Bir hadisi şerifte de, "Fatiha ile Ayet-el kürsiyi okuyana, o gün nazar değmez" buyurmuştur.. (Deylemi)

  Nazar insanı mezara, deveyi kazana sokar." (İbni Adiy)

  "İnsanların yarısı nazardan ölür." (Taberani )

  "Hoşa giden bir şeyi görünce, “Mâşâallah la kuvvete illa billah” denirse o şeye nazar değemez." (Beyheki, İbni Sünni )

  "Nazar neredeyse kaderi geçecekti. Nazardan Allahü teâlâya sığının." (Deylemi )

  "Kaderi geçecek bir şey olsaydı nazar geçerdi." (Müslim )

  Kendine nazarı değmek İnsanın kendi kendine nazarı değer mi?
  İnsanın kendisine de nazarı değebilir.

  Nazardan korunmak için ne yapmak gerekiyor?

  Bir hadis-i şerifte, Sabah akşam, Besmele ile 3 kere “Bismillâhillezi lâ yedurru me’asmihi şey’ün fil Erdı ve lâ fissemâi ve hüvessemi’ul alim” okuyan, büyü ve nazardan korunur" buyurmuştur. (İbni Mace)

  " Âyet-el-kürsi, Fatiha, iki Kul euzü ve Kalem suresinin sonunu okumak çok iyi gelir. "(Medaric)

  * Peygamber efendimiz, iki Kul euzüyü okuyup buyurdu ki:
  "Bu iki sure ile belalardan, nazardan korunun! Hiç kimse, bu iki sure ile korunduğu gibi, başka şeyle korunamaz. " (Ebu Davud )

  * "Euzü bi-kelimâtillahittâmmeti min şerri külli şeytânin ve hâmmetin ve min şerri külli aynin lâmmetin) tavizini, sabah akşam 3 kere okunup kendine veya hastaya üflenirse, nazardan, cin, şeytan ve hayvanların zararından korur. (Mevahib)

  Resül Ekrem (s.a.v) nazar için "Allahümme barik fihi ve la tedarruhü" okurdu. (İbni Sünni)

  " Nazarı değen kimse veya herkes, beğendiği bir şeyi görünce Mâşâallah demeli, ondan sonra o şeyi söylemelidir. Önce Mâşâallah deyince, nazar değmez. Hadis-i şerifte, Hoşa giden bir şeyi görünce, “Mâşâallah la kuvvete illa billah” denirse o şeye nazar değemez buyurmuştur Efendimiz . (Beyheki, İbni Sünni)

  Ukbe-tübni Amir (ra.anh) anlatır: Hz. Peygamber, Kendisine Allah’ın nimet verdiği kimse, bu nimetin devamını isterse çok “La havle vela kuvvete illa billah” desin) buyurdu. Sonra “Bahçene girdiğin zaman mâşâallah la kuvvete illa billah demeliydin değil mi?” (mealindeki ) Kehf suresinin 39. âyetini okudu. (Taberani)

  Efendimiz buyuruldu ki: Kendisine Allahü teâlânın rızık verdiği kimse, çok ”Elhamdülillah” desin. Rızkı azalan da çok “İstigfar” etsin. Bir şey de kendisine üzüntü, sıkıntı verirse “la havle vela kuvvete illa billah” desin. (Beyheki, Hatib )


  Nazardan korunmak için âyât-i hırz olan âyetleri okumalı ve üzerinde taşımalıdır.

  Abdest alıp, 7 istigfar ve 11 salavat okuyup, hastanın sıhhatine niyet ederek, güneş doğduktan ve ikindi namazından sonra, günde iki kere hasta üzerine okumalı, işaretli yerlerde, hasta üzerine üfürmeli, şifa buluncaya kadar (kırk gün kadar ) devam etmeli. Her kere okuduktan sonra, bir Fatiha süresi okuyarak sevabı, Hz. Muhammed ve Behaeddin Buhari, Ahmed Rıfai ve imam-ı Rabbani hazretlerinin ruhuna hediye edilmelidir. Silsile-i aliyyeyi okuyup ruhlarına hediye edilmesi daha etkili olur. Âyât-i hırzı yanında taşıyan kimse, nazar değmesinden korunduğu gibi, sihirden, büyüden, cin ile ilgili hastalıklardan da korunur. Her ne muradı varsa nail olur Allah'ın izniyle.

  Nazar Değmesine karşı Okunacak Dua

  "Euzü bi-kelimatillahittammati min şerri külli şeytanin ve hammatin ve min şerri külli aynin lammetin"

  Meali: "İkinizi de (Hasan ve Hüseyin ra.anh) bütün şeytanların,zehirli mahlukatin ve nazarı isabet eden kötü gözden Allahü Teala'nın kelimat-ı tammesine sığındırırım."
  Hz. Muhammed (s.a.v) torunlarına bu duayı okurdu.