Nas Suresi Fazileti

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Beyza tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Nas Suresi Fazileti
  Nas Suresinin Önemi
  Bismillahirrahmanirrahıym.
  (Kul, euzü birabbin nas, melikin nas, ilahin nas, min şerril vasvasil hannas, elleziy yuvesvisu fiy sudurin nas, minel cinneti ven nas.)


  Nas Suresinin Meali: De ki: (Cinlerden ve insanlardan; insanların kalplerine vesvese veren sinsi vesvesecinin kötülüğünden, insanların Rabbine, insanların Melik’ine, insanların İlah’ına sığınırım.)

  Cübeyr, yolculuğa çıktığında, arkadaşlarının içinde en iyi durumda olmak, sıkıntı çekmemek vede rızık bakımından rahat olmak istersen, (Kulya, İzacae, kulhüvallahü ehad, kul e'uzü birabbinnas oku. Okurken besmele ile başla, besmele ile bitir!)

  Ukbe bin Amir (r.a) anlatır:
  Bir zaman Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ile yolculuk yaparken şiddetli bir fırtınaya tutulduk. Resulullah Efendimiz (s.a.v.), Felak ve Nas surelerini okuyup, bana buyurdu ki:
  Ey Ukbe,bu 2 sure ile Allaha sığın; zira Allaha hiç bir kul bunlardan daha faziletli birşey ile sığınamaz!

  Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

  Kulhüvallahü ehad, Felak ve Nas surelerini sabah akşam 3 kere oku! Bunlar sana kafidir.
  Hz. Aişe (r.a) validemiz, Resulullah Efendimiz (s.a.v.)'in yatacağı zaman, (İhlas, Felak ve Nas surelerini okuyup, ellerine üflediğini, sonra da elleri ile vücudunu sıvazladığını bildirmektedir.)

  İmam-ı Rabbani Hazretleri de, (Sıkıntılı zamanlarda 4 kul'leri yani kulya, kulhüvallahü ehad, Felak ve Nas sUrelerini çok okunmalıdır.) buyurmuşlardır.


  Son nefesini vermekte olan kimse için bu sure okunursa, ruhu bedenden rahatça ayrılır.
  Yatağa girerken okuyan kimse, cin ve şeytan şerrinden kurtulur. Vesvesesiz, korkusuz rahat bir uyku uyur.

  Nas suresini sürekli okumayı alışkanlık haline getiren kimse, sürekli sıhhat ve afiyette olur. Nazara karşı okunursa, şifa bulur...