Namazların Sünnetini terk etmek günah mı?

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Adile tarafından 23 Haziran 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Sabah ve öğle namazlarının sünnetleri müekked sünnet olduğundan terketmemek gerekir. Terkedilirse günah olmasa da büyük sevab kaybıdır. Sebepsiz yere terketmek Peygamberimizin (asm) şefaatinden mahrum kalmaya sebeb olabilir.

  A) Namazlara bağlı olan müekked sünnetleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Sabah namazının farzından önce kılınan iki rekatlık sünnet: Bu namaz en kuvvetli bir sünnettir. Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurmuştur:
  "Sizi atlar kovalasa da sabah namazının iki rekat sünnetini terketmeyin." (Ahmed b. Hanbel, II/405).
  "Sabah namazının iki rekatı sünneti, dünyadan ve dünyada bulunan her şeyden daha hayırlıdır." (Müslim, Misafirin, 96, 97; Tirmizi, Salat, 190).

  Hz. aişe (ra) şöyle demiştir:
  "Hz. Peygamber, sabah namazının iki rekatı gibi başka hiç bir nafile namaza devam etmemiştir." (Buhari, Teheccüd, 27; Müslim, Misafirin, 94; Ebû Davûd, Tatavvu', 2; Ahmed b. Hanbel, VI, 43, 54, 170).
  Başka bir sünnet kaza edilmezken, yukarıdaki hadisler sebebiyle, sabah namazını kılamayan kişi aynı gün zevalden önce onu kaza ederken sünnetini de birlikte kılar. Diğer yandan ikinci rekatta bile imama yetişebileceğini anlayan kimse önce sünneti kılar, daha sonra imama uyar.

  2. Öğle veya cuma namazından önce kılınan dört rekat namaz. Hz. aişe (ra) şöyle demiştir:
  "Resûlullah (asm) öğleden önce dört, sabah namazından önce de iki rekat namaz kılmayı terketmezdi." (Nesai, Kıyamü'l-Leyl, 56).

  3. Öğle namazından sonraki iki rekat namaz. Bu iki rekat, müekked sünnet olup, bunun dörde tamamlanması ise menduptur. Cuma namazından sonra tek selamla kılınan dört rekat nafile namaz da müekked sünnetlerdendir. Hadiste şöyle buyurulur:

  "Hz. Peygamber cuma namazından önce dört, cuma namazından sonra dört rekat namaz kılar, rekatlar arasını selam ile ayırmazdı." (Zeylai, Nasbur-Rave, II/206).
  4. Akşam namazından sonra iki rekat. Bu da Allah elçisinin devam ettiği sünnetlerdendir.

  5. Yatsı namazından sonra iki rekat. Bunun delili; gün ve gecede on iki rekat nafile namaza devam eden için Allah Teala'nın cennette bir köşk bina edeceğini bildiren hadistir. (Tirmizi, Salat, 189; Nesai, Kıyamül-Leyl, 66; İbn Mace, İkame, 100).

  B) Gayri Müekked Sünnetler:
  Hz. Peygamber (asm)'in kesintisiz devam etmediği ve bazan terkettiği sünnetler olup, bunlara mendup da denir. Bu namazlar şunlardır:

  1. İkindi namazından önce tek selamla kılınan dört rekat namaz. Resulullah (asm) bu namaz hakkında şöyle buyurmuştur:

  "İkindi namazından önce dört rekat namaz kılan kimseye Allah rahmet etsin." (Tirmizi, Salat, 301).

  2. Yatsı namazından önce kılınan dört rekat namaz. Hz. aişe (r.anha)'den şöyle dediği nakledilmiştir:

  "Hz. Peygamber, yatsıdan önce dört rekat namaz kılardı." (Zeylai, a.g.e., II/145 vd.; eş-Şevkani, a.g.e., III/18).

  3. Evvabin namazı: Evvabin, evvab kelimesinin çoğulu olup, Allah Teala'ya çokça yönelen kişi anlamına gelir. İki ila altı rekata kadar kılınabilir. Bir, iki veya üç selamla kılmak mümkündür. Hz. Peygamber (asm), akşam namazından sonra altı rekat namaz kılınan evvabinden sayılacağını bildirmiş ve arkasından şu ayeti okumuştur:

  "Eğer siz iyi olursanız, şunu iyi bilin ki Allah kötülükten yüz çevirerek tövbeye yönelenleri (evvabin) son derece bağışlayıcıdır." (el-İsra,17/25; İbn Kesir, Tefsir; İstanbul 1985, V/64, 65; eş-Şürünbülali, Merakıl-Felah, İstanbul 1984, s. 74).

  Bunlar farz namazlara tabi olan nafile namazlardır.
   
  emel karaca bunu beğendi.