Soru Namazların Cem Edilmesi Nasıl Olur?

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Adile tarafından 22 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Bazen 2 namazı birleştirip, bir vakitte kılmak gerekebiliyor. Doğum esnasında ebe, ameliyattaki doktor, yada boğulmakta olan bir insanı kurtarmak, o saatte bir imtihanda olmak yada hasta olmak gibi bir sebeple namaz kılınamazsa, 2 namazı cem etmek örneğin birleştirip bir vakitte kılmak bazı mezheplerde caizdir.

  İkindiyi öğle vaktinde, öğle ile birlikte yada yatsıyı akşam vaktinde, akşam ile birlikte kılmaya takdim ederek cem etmek denir. Öğleyi ikindi vaktinde ikindi ile veya akşamı yatsı vaktinde, yatsıyla birlikte kılmaya tehir ederek cem etmek denir. Sabah namazı ise cem edilmez.

  Hacılar, Arafat’ta, hutbe okuyan imamın arkasında öğle ile ikindiyi öğle vaktinde takdim edip, kılar. Çadırlarda cemaatle yada yalnız kılarken, cem edilmez. Müzdelife’de ise akşam ile yatsı, yatsı vaktinde ertelenip kılınır. Müzdelife’deki cem için cemaatle kılmak şart değil, münferit de cem edebilir.

  Ayrı yerde ayrı vakitlerde 2 namazı cem edemezler. Yalnız ihtiyaç vede zaruret olunca diğer mezheplerden birini taklit ederek kılar.