Namazın önemi Nedir?

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Beyza tarafından 14 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Beyza

Beyza Moderatör

Namazın önemi Kısaca

Bismillahirrahmanirrahim bir zaman sinen cismen büyük bir adam yani bir komutan bedül zamanı hazretlerine diyor ki bu hususa dikkat edin namaz iyidir fakat her gün her gün beşer defa kılmak çoktur bitmediğinden usanç bıkkınlık veriyor. Bakın bedül zamanı nasıl değerlendiriyor olayı o zatın o sözünden hayli zaman geçtikten sonra nefsimi dinledim işittim ki aynı sözleri söylüyormuş kendi nefsimi dinledim namaz kılmak iyidir bitmediğinden usanç veriyor gördüm ki nefsim tembellik kolayıyla şeytandan aynı dersi alıyor acayip bir husus nefsin her gün her gün namaz kılmayı o kadar büyük gösteriyor ki ya bitmiyor dedirttirmeye başlıyor.

Ey betbah nefsim acaba ömrün ebedimimdir çok dehşetli bir soru ne diyordu nefis bitmediğinden usanç veriyor namaz hiç katkı senedin Var mi ki gelecek seneye belki yarına kadar kalacaksın var mı böyle bir senedi olan arkadaşlar seneye kadar belki yarına kadar yaşayacaksın 6 dakika sonra bir kalp krizi geçirip ölmeyeceğin hususunda bir garantimiz var mı hiç bir garantimiz yok bir kaç dakika sonra bir deprem gelip enkaz altında kalmayacağına dair elinde bir garanti olan var mı? yok yani karşıdan karşıya geçerken adam ahirete göçüyor arkadaşlar hiç birimizin zerre kadar bir garantisi yok elinde mesela Van da deprem oldu inanın deprem olmadan önce yani birkaç dakika önce orada oturan insanlar sohbet eden insanlar aynen bizim gibi sohbet kahkaha nasılsın nasıl gidiyor işite yarın ne yapıyoruz gayet şen şakrak bir şekilde konuşuyorlardı üç dakika sonra gelecek ölümden tamamen habersizlerdi ama bir senetleri yoktu bizimde bir senedimiz yok .

Sana usanç veren tevehhümü ebediyettir bu na çok dikkat edelim arkadaşlar yani hepimiz biliyoruz ki evet bir gün öleceğiz ama bunu hayalimde ve alemimde yerleştiremiyorum yani ben hiç ölmeyecekmiş gibi yaşıyorum buna tevehhümü ebediyet deniliyor. Mesela önümüzdeki hafta bir randevun olur bu randevuyu verirken öleceğin zerre kadar aklına gelmez geleceğe dair ne planlar yaparsın ölüm hiç aklımıza gelmez işte hiç ölmeyecekmiş gibi yaşamak. Mesela bakın orta yaşlı insanlar ben gencim der yaşlılarda ben orta yaşlıyım der çok yaşlılarda benim ruhum genç der bu daima böyledir ne yapıyor nefis yaşlandığını hissettirmiyor tevehhümü ebediyet var bu herkeste var arkadaşlar işte bu sözü söylettiren namaz bitmiyor dedirttirende bu tevehhümü ebediyet keyfi için ebedi dünyada kalacakmış gibi nazlanıyorsun eğer anlasaydın ki ömrün azdır faydasız gidiyor namaz kılmak aslında çok büyük bir rahatlıktır yani böyle taş taşımak vücut yorgunluğu getiren bir şeyde değildir namaz kıldığında manevi olarak rahatlarsın huzur bulursun geceleyin yatarken rahat uyursun yani bir borçlu insanı düşünün sürekli borçları sıkıştırıyor içte borcunu öde adam sokaktan rahat geçemiyor biz Rabbimize karşı borçluyuz bu borç içinde haran olabilecek ihtimaliyle uyuyunca uyanamama ihtimaliyle nasıl rahat uyuya biliriz işte namaz kılınca insanın ruhu vicdanı kalbi çok bir şekilde uyuyor.

Bi buluşma düşünün mesela başbakan diyelim randevu veriyor şurada şu saate sende buluşmaya gitmiyorsun çok abes değil mi böyle yerin altına girersin seni çağırmış sen gitmemişsin arkadaşlar başbakan veya bir futbolcu bahane onları yaratan Rabbimiz bizi çağırıyor şu saatte şurada ol diyor gitmemek le umurumda değil eşdeğer oluyor. İnsanın bazen durumu anlatır bazen konuşması anlatır duygular Mesela die bilirim ki bi arkadaşa seni sevmiyorum veya söylediği hiçbir şeyi yap masamda aynı manaya gelir değil mi bu hal ifadesidir ağzınla söylemene gerek yok bizimde arkadaşlar bu namazı terk etmemiz ezanın sesini duyuyoruz hayyalesselah diyor kimin emri Rabbimin emri haydi namaza diyor beni çağıra bilirsin Allah'ım benim daha önemli işlerim var namaz çokta ilgi alanıma girmiyor demek oluyor kimsenin ağzı böyle bir şey söyleyemez ben dahi şu an yazarken çekinerek söylüyorum bu ifadeleri ama halimiz bunları söylüyor Allah yar ve yardımcımız olsun