Namazın Kılınışı, Namaz Nasıl Kılınır

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Beyza tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Beş Vakit Namazlar Nasıl Kılınır

  Bir örnek olmak üzere, farz,vacip ve sünnetlerine rivayet ederek, sabah namazının iki rekat sünnetlerinin uygun şekilde kılınışına "sıfatü's-salat" denilir. Namaz Abdestli ve kıbleye yönelik olarak durup ellerini kaldırır ve niyet ederek Allahüekber der, ellerini bağlar.Sübhaneke okunur.
  İmama uymuş (muktedi) değilse, Euzü billahi mine'ş-şeytani'r-racim. Bismillahi'r-rahmani'r-rahim der ve Fatiha'yı okur. Fatiha'nın bitiminde amin der, besmelesiz olarak bir sure (zamm-ı sure) okunur.

  Hemen Allahüekber diyerek rükua gider. En az üç kere Sübhane rabbiye'l-azim dedikten sonra Semiallahü limen hamideh diyerek doğrulur ve Rabbena lekel-hamd der.

  Hemen Allahüekber diyerek secdeye gider. Secdede üç kez Sübhane rabbiye'l-a‘la dedikten sonra yine Allahüekber diyerek ara oturuşu yapar, sonra yine Allahüekber diyerek ikinci secdeye gider ve yine üç kez Sübhane rabbiye'l-a‘la dedikten sonra Allahüekber diyerek ikinci rek‘ata kalkar.

  İkinci rek‘at da birinci rek‘at gibidir. İkinci rek‘at da sübhaneke ve euzü besmele yoktur. Ayağa kalkınca el bağlayıp besmele ile Fatiha'yı okur ve amin dedikten sonra Fatiha'dan sonra bir sure okur. Daha sonra birinci rek‘atta olduğu gibi rüku ve secdeleri yapar. İkinci secdeden sonra ka‘de yapıp et-Tahiyyatü okur.
  Kılacağı namazın rek‘at sayısı ikiden fazla ise bu “ilk oturuş” (ka‘de-i ula) olur. Bu oturuşta Tahiyyat'a bir şey eklenmez ve Allahüekber diyerek üçüncü rek‘ata kalkılır. Kalkacağı zaman ellerini dizleri üzerine getirir, öyle kalkar. Kıyamda el bağlayıp besmele ile Fatiha'yı okur ve amin der. Bundan sonra yapılacak şeyler namazın farz olup olmamasına göre küçük değişiklikler gösterir:

  a) Bu kıldığı farz namaz ise Fatiha'dan sonra sure okumayıp rükua varır. Secdelerden sonra, eğer varsa dördüncü rek‘ata kalkar, dördüncü rek‘at da üçüncü rek‘at gibidir. Dördüncü rek‘at yoksa ikinci secdeden sonra oturur (son oturuş=ka‘de-i ahire).

  b) Kıldığı namaz farz değilse, farklı olarak üçüncü rek‘atın Fatiha'sına amin dedikten sonra, bir sure okur. Sonra rükua ve secdeye varır. Dördüncü rek‘at, üçüncü rek‘at gibidir. Dördüncü rek‘atın secdeleri yapılınca oturulur. Bu oturuş, üç rek‘atlı namazların üçüncü rek‘atının ve iki rek‘atlı namazların ikinci rek‘atının bitiminde yapılan oturuş gibi, son oturuş (ka‘de-i ahire) adını alır. Son oturuşta Tahiyyat'tan sonra salavat ve dualar okunur, ardından selam verilir.

  Salavat şudur: Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed, kema salleyte ala İbrahime ve ala ali İbrahim. İnneke hamidün mecid. Allahümme barik ala Muhammedin ve ala ali Muhammed, kema barekte ala İbrahime ve ala ali İbrahim. İnneke hamidün mecid. Ardırdan şu dualar okunur.

  Rabbena atina fi'd-dünya haseneten ve fi'l-ahireti haseneten ve kına azabe'n-nar, bi rahmetike ya erhame'r-rahimin

  Rabbenağfirli ve li-valideyye ve lil-Mü'minine yevme yekumü'l hisab.dedikkten sonra tesbiat çekilir. Son olarak dua yapılır. Allah kabul etsin. Amin.