Namaz Namazın Hikmetleri Nelerdir Kısaca

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Lasey tarafından 1 Aralık 2017 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  NAMAZIN HİKMETLERİ

  İbadetler, belli biçim ve şekil şartlarına sahiptir. İbadetlerin kabul edilmeleri için bu şekil şartlarına uymak gerekir. Ancak şekil ve dış yapı tek başına ibadetleri oluşturan belli söz, fiil ve davranışlara ibadet değeri kazandırmaz. Bu sebeple şekil kadar, hatta ondan daha da önemli olan, ibadetlerde niyet, içtenlik ve kulluk bilincidir. Kulluk bilinci, her ibadet gibi namazın da, hiçbir çıkar gözetmeksizin sırf Cenab-ı Allah’ın emri olduğu için kılınmasını gerektirir. Bununla birlikte namazın birtakım amaç ve hikmetlere yönelik olduğunda da şüphe yoktur.

  Toplumlar, fertlerin ruhi yapılarını en üst dereceye yükseltip daima orada tutacak bir manevi güce muhtaçtır. Aksi halde fertler arası ilişkiler maddi ihtiyaçlara ve kişisel menfaatlere indirgenir; bu da hayatın çekilmez duruma gelmesi ile sonuçlanır. İşte toplumun iyileştirilmesi için kaçınılmaz olan manevi gücü topluma sağlayacak başlıca kaynaklardan biri de namazdır.

  Namazın insana pek çok faydası vardır. Namaz, duygu dünyasını zenginleştirir, davranışlarında bilinçli olmasını sağlar, birlikte yaşama ve dayanışma bilincini geliştirmektedir.

  Namazın Hikmetleri Nelerdir Kısaca.