Namazımız hangi durumda bozulmaz?

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve saadet tarafından 4 Şubat 2021 başlatılmıştır.

 1. saadet

  saadet Moderatör Admin

  Namazı bozmayan durumlar


  Namaz ,İslam'ın temel direğidir. En baş şartıdır diyebiliriz. Kadın olsun erkek olsun kim namaz kılacak aklı olgunluğa erişirse namazı günde 5 defa kılmak kişinin temel sorumluluğudur. Çünkü namaz kulu Rabbine yaklaştırır,insan namaz halinde iken Rabbi ile sohbet eder. Bize düşen görev günde 5 defa Rabbimizin huzuruna çıkarken her defasında ayrı bir heyecanla ayrı bir neşe ile secde etmeli ve şükür etmeliyiz .
  Neden ?
  Çünkü mahşer alanında kulun hesaba çekileceği ilk amel namazdır. Bundan dolayı namazın dosdoğru kılınması ve şartlarına uygun hakkını vererek kılmanin önemi daha iyi anlaşılır. Pekala hangi durumlarda namaz bozulursa dinen uygundur


  Öncelikle insan namaz kılarken kendisini çevresinden soyutlamalı ve her hareketinin rabbi tarafından izlendiğini bilmelidir. Buna rağmen namazda insanın canına veya malına bir zarar gelme ihtimali olduğunda namazı bozmak vacip olarak kabul edilmiştir. Özelikle savaş alanındaki askerlerin silahları yanında namaz kıldığı gözlemlenmiştir.

  Buna nisbeten, açık bir alanda Banaz kılan kişi mesela bir mezrada namaz kılan kişi yaklaştığını gördüğü yılanı öldürürse yada yemek yapan bir ev hanımı ocağın altını kapatmayı unutup ocaktaki yemeği tastığını görürse dinimize göre bu durumda namazı bozmak mübahtır. Fakat namaz kılarken komsumuzun bize misafirliğe geldiğini düşünelim kapı çalıyor ama siz namazdasınız, yada sevdiğiniz bir dostunuz sizi arıyor ama siz namazdasınız, böylesi durumlarada kişi canı ve malı tehlikede olmadığı suretle namazını bozarsa bu günaha girer,caiz değildir.