Namazı Bozan Durumlar

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Beyza tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör


  Namazı Bozan Haller Nelerdir?

  1 . Namazda konuşmak. İster yanılarak olsun, ister unutarak, isterse uyuklayarak, az veya çok her türlü konuşma namazı bozar.

  2 . Namazda bir şey yiyip içmek. Namazda iken ağza hariçten susam tanesi kadar küçük bir şey bile alınıp yutulsa namaz bozulur. Dişler arasında kalmış nohut büyüklüğündeki bir yemek artığını yutmak da namazı bozar. Ayrıca [sakız gibi] ağza bir şey alıp yutmadan gevelemek ve çiğnemek de, namazı bozucu bir haldir. Namazdan önce yenen tatlının tadının boğazda hissedilmesinde ise bir mahzur yoktur.

  3 . Kıbleden göğsünü çevirmek.

  4 . Kendi işiteceği kadar gülmek. Yanındakiler işitecek kadar gülmek, namazla birlikte abdesti de bozar. Tebessümün ise, ne namaza, ne de abdeste bir zararı yoktur.

  5 . Namazda iken selam vermek ve selam almak. İsterse yanılarak yapılmış olsun...

  6 . Namazda iken, dıştan bakana kesinlikle namazda olmadığı intibaını verecek şekilde bir işle ilgili olmak. Örneğin, tarakla saçını taramak gibi. Buna fıkıhta amel-i kesir denir ki, manası çok iş, namaza mani olan iş demektir. Dıştan bakınca namaz kılıp kılmadığında şüphe uyandıran, insana kesin bir kanaat vermeyen hareketler ise, namazı bozmaz. Bu hareketlere de amel-i kalil, yani az iş, namaza mani olmayan iş denir.

  7 . Dünyaya ait bir işi hatırlayarak sesli ağlamak veya ağrı veya sızıdan dolayı ve bezginlikle, ah of deyip inlemek. Ağlamak, cennet ve cehennemi hatırlamak sebebiyle meydana gelmişse huşu'dan ileri geldiği için namazı bozmaz. Hadis-i şerifte: "Yüce Allah’a, ağlayarak itaat eden, gülerek cennete dahil olur ve gülerek günah işleyen, ağlayarak cehenneme girer" buyurulmuştur.

  8 . Mum, lamba gibi bir şey'i üflemek.

  9 . Öksürüğü yok iken, zorla öksürmeğe çalışmak, boğazını hırıldatmak.

  10.Birine bir cevap vermek maksadıyla bir ayet okumak.

  11 . Aksırana yerhamükellah demek.

  12 . Kötü haber işittiğinde inna lillah, iyi haberde ise elhamdü lillah demek. Bütün bunlar, namazda masivadan ve dış alemden alakayı kesmeye zıd olan şeylerdir.

  13 .Teyemmüm almış kimsenin namazda iken suyu görmesi.

  14 .Sabah namazını kılarken güneşin doğması. Bazılarına göre güneş doğarken kılınan namaz bozulmaz, nafile namaza döner. Sabah namazı ise kazaya kalmış olur. Şafii'ye göre, güneş doğarken kılınmakta olan sabah namazı sahihtir, fasid olmaz.

  15 . Ayeti yanlış okuyarak manasını bozmak.

  16 . Mest üzerine yapılan meshin müddeti, namazda iken bitmesi.

  17 . Erkekle kadının yanyana bir hizada namaza durmaları. Bunun namazı bozması için, erkekle kadının kıldıkları namazın müşterek olması şarttır. Bu müştereklik de, ya ikisinin de aynı imama uyması veya kadının, hizasında durduğu erkeğe uyması şeklinde olur. Bu sebeble, camilerde erkekle kadın namaz kılarken kadınlar arkadaki saflara dururlar, erkeklerin önünde veya hizasında bulunmazlar. Namazda kadın erkeğin önüne veya yanına durursa, sadece erkeğin namazı bozulur. Kadın, hizasına durduğu erkeğe uymuşsa o takdirde ikisinin de namazları bozulur. Kadın ve erkek ayrı ayrı kendi başlarına namaz kılıyorlarsa, aynı hizada olmalarının veya kadının önde olmasının namaza hiçbir maniliği yoktur.

  18 . Namazda zamm-ı sureyi Mushaf'a bakarak okumak.

  19 . İmama uymuş bir kimsenin namazın bir rüknünü imamdan önce yapması. Mesela, imamdan evvel rüku'a gidip ondan önce rükû'dan kalkması.

  20. Namazda abdesti bozulmak.

  21 . Ümmi ve özürlü kimseleri imam yapmak.

  22 . Namazda iken bayılmak.

  23 . Namaz içinde bulunan bir erkeğin namazı, kendisini hanımının öpmesi veya okşaması ile, şehveti galeyana gelmedikçe, bozulmaz. Fakat kadının namazı, kocasının şehvetle okşaması ve şehvetli şehvetsiz öpmesi ile bozulur.

  24 . Bir kimse namazda vücudunu bir kere veya üstüste iki kere veya başka başka rek'atlarda birer veya ikişer kere kaşısa, namazı bozulmaz. Fakat bir rek'at içinde birbiri ardınca üç kere kaşıyacak olsa, namaz bozulur.

  25 . Kalbe ihtiyarsız gelen vesveseler, kuruntular, çirkin hayaller de namazı bozmaz.

  26 . Namaz kılanın secde yerinden bir kimsenin geçmesi ile namaz bozulmaz. Ancak geçen kimse günahkar olur. Namaz kılanın önünden geçmenin günah olduğu yer, büyük camilerde ve açık arazilerde namaz kılanın, ayaklarından itibaren secde ettiği yere kadar olan kısımdır. Küçük camilerde namaz kılanla onun önünden geçen arasında, direk, insan gibi bir engel bulunmazsa, namaz kılanın önünden nereden geçilirse mekruh olur. Esasen namaz kılan kimsenin, önünden geçilme ihtimali varsa, bir sütre edinmesi sünnettir.

  İmam kıraette yanılırsa veya takılırsa ona hatırlatmak (feth-i kıraet) caizdir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) bir namaz sırasında Mü'minun sûresini okurlarken bir kelimeyi geçmişlerdi. Namazdan sonra: "İçinizde Übey yok muydu?" diye Übey bin Ka'b'ı sormuşlardı. Übey ashabın hıfzı ve kıraeti en kuvvetli olanıydı. Übey orada olduğunu ifade edince, Peygamber Efendimiz: "Bana feth etmeli [hatırlatmalı] değil miydin?" buyurmuşlardı.