Namazdan Sonra Türkçe Olarak Yapılabilecek Dua

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Beyza tarafından 12 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Namazlârdan sonra, ille şu dua okunmak gerekir diye bir kural yoktur. Herkes ihtîyacına göre dua eder. Sürekli aynı duayı okumak da uygun değildir. Ne istediğinin fârkında olmadan dua etmek uygun olmamaktadır. Belîrli şeyleri ezberleyip, şiir okur gibi dua etmek de uygun görülmemîştir. Dua, uyanık kalp ile ve sessiz yapılmalı ve her imkanda dua etmelidir!

  Namazdan onra şöyle de dua edilebilir:

  Elhamdülillahi Rabbilâlemin esselatü vesselamü alâ Resulina Muhammedin ve alâ alihi ve sahbihi ecmain.

  Ey Merhametlilerin Merhametlisi Olan Güzel Allah'ım, kılmış olduğumuz namazları kabul eyle! Ahir ve de akıbetimizi hayreyle! Son nefesimizde kelime-i tevhid söylememizi nasip eyle! Ölmüşlerimizi af ve mağfiret eyle! Ya Rabbi, hastalarımıza şifa, dertlilerimize deva ihsan eyle! .

  Allahümmağfir verham ve ente hayrürrahimin. Teveffeni müslimen ve el hıkni bissalihin. Allahümmağfir li veli valideyye ve lilmüminine vel müminat yevme yekumül hisab.

  Ya Rabbi, bizleri şeytan ve düşman şerrinden ve nefsi emaremizin şerrinden muhafaza eyle! Evimize iyilikler, hayırlı ve de bereketli rızıklar ihsan eyle! Ehl-i İslam’a selamet ihsan eyle! Din düşmanlarını kahr ve perişan eyle! Kafirlerle cihat etmekte olan Müslümanlara imdad-ı ilahiyyen ile imdat eyle!

  Riyadan, nifaktan, şikaktan, kazadan, beladan, her türlü hastalıktan, tembellikten, acizlikten, zelil olmaktan , zulüm görmekten, azdıran zenginlik ve de azdıran fakirlikten, şeytan ve de nefsin şerrinden, kötü huylardan, bidat işlemekten, dalalete düşmekten, ihlas sız amelden, her türlü günahtan, küfre girmekten, dinimize, dünyamıza hasar verecek şeylerden bizleri koru!

  Hakiki bir iman, güzel bir ahlak, şükredici bir kalp, zikredici bir dil, kaza ve kadere rıza gösteren hayırlı bir ömür, az yemeyi, az uyumayı, az konuşmayı, az gülmeyi ve de çok hizmet etmeyi: kabir azabından ve ahiret dehşetinden kurtulmayı, ömür boyu rızana uygun iş yapmayı, şehit olarak ölmeyi ve son nefeste Ehl-i sünnet itikadına uygun bir iman ve tövbe nasip eyle.

  Ya Rabbi! Bizi bağışla .bize merhamet et . bize acı .Zulüm altında olan müslümanların feryatlarını işit, Onlara yardım et.Yolunda mücadele eden yiğitlere zafer ihsan eyle .Ve bu yalvarışımızı, yakarışımızı duy .duamıza icabet et .Çünkü senden başka gidecek kapımız yok . Ve senden başka da yardımcımız yok ..