Namazda Vesveseden Kurtulma Yolları

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Beyza tarafından 17 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Namazda vesveseden nasıl kutulabiliriz


  Vesvese, ehemmiyet verdikçe artar, ehemmiyet verilmezse azalır
  Yüce Allah şu âlemde çok hikmetlere binaen vesveseyi şeytanın eline vermiştir.Vesveseye ehemmiyet verdikçe şişer, ehemmiyet vermezsen söner. Ona büyük nazarıyla baksan büyür; küçük görsen, küçülür. Korksan ağırlaşır, hasta eder; korkmazsan hafif olur. Mahiyetini bilmezsen devam eder, yerleşir; mahiyetini bilsen, onu tanısan, gider. Sözler
  Delile dayanmayan vesveseler, imanımıza zarar vermez
  Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor:
  Peygamber(s.a.v) ashabından bir kısmı ona sordular:
  Bazılarımızın aklından bir kısım vesveseler geçiyor, normalde bunu söylemenin günah olacağına kâniyiz.
  Peygamber(s.a.v)Gerçekten böyle bir korku duyuyor musunuz? diye sordu. Oradakiler Evet! deyince: İşte bu (korku) imandan gelir (vesvese zarar vermez)dedi.
  İmani mevzularda şeytan insanın aklına ve hayaline şüphe ve kuruntularla vesvese verebilir. Vesveseli kişi korkarak Eyvah, kalbim bozulmuş, inancım sarsılmış zanneder. Halbuki, akla vesvese gelmesi tasdik etmek demek değildir.
  güneşin bugün batmaması veya yarın doğmaması mümkündür. Hâlbuki kesin olarak bilinir ki güneş batacak, yarın doğacak. Bu halden kimse şüphe edemez. Aklımıza şüphe getirmez.
  İşte bunun gibi, imanla alakalı konularda delile dayanmayan vesveseler, imanımıza zarar vermez.
  Kalbe gelen vesvese hüküm değil hayaldir
  Şeytan ilk vesveseyi kalbe fısıldar. Bazı edebe zıt halleri hayale getirir. Vesvese eden kişi Rabb’ine edepsizlikte bulunduğunu zan eder. Hâlbuki o çirkin sözler kalbe ait değildir. Şeytanın vesvesesidir. Kalbin verdiği hüküm değil, hayaldir. Çünkü insan ibadet ederken bir sebep dolayısıyla alakasız çirkin şekiller hayaline gelebilir. Nasıl içimizdeki necaset temizliğimize zarar vermez. Namazı bozmaz. Öylede ibadetteki tefekkürlerimiz o çirkin şekillerin ortalarından geçerler. Birbirlerine bulaşmazlar.