Namazda Tadili Erkan nedir?

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Adile tarafından 21 Ekim 2013 başlatılmıştır.

  1. Adile

    Adile Admin

    Ta‘dil-i erkan, rükünleri düzgün, yerli yerinde ve düzenli yapmak demektir. Ta‘dil-i erkana riayetin sonucunda rükünler şekil olarak düzgün ve kıvamında yerine getirilmiş olur. Böylece kişi namazını üstün körü değil, “dört başı mamur” kılmış olur. Ta‘dil-i erkana yakın anlamda kullanılan “tuma’nine” kelimesi, yapılmakta olan rüküne hakkının verildiğine kanaat getirilmesi ve yapılan işin içe sinmesi halini ifade eder ki ta‘dil-i erkana riayetin sonucudur. Ta‘dil-i erkan özellikle rükuda, rükudan doğrulmada, secdede ve iki secde arasındaki oturuşta söz konusu olur.

    Hanefi mezhebi eserlerinde rükuda “tuma’nine“nin, rükudan doğrulduktan sonra bir süre ayakta beklemenin (kavme) ve iki secde arasında bir süre (“sübhanellahi’l-azim” diyecek kadar) oturarak beklemenin (celse) sünnet olduğu kaydedilmekle beraber kuvvetli görüşe göre bunlar ta‘dil-i erkanın birer boyutu olmak bakımından vaciptir.

    Ta‘dil-i erkan, Ebu Yusuf’a ve Hanefi mezhebi dışındaki üç mezhebe göre, ayrı bir rükün veya rüknün şartı olması itibariyle farzdır. Hanefi mezhebine göre (Ebu Hanife ve Muhammed’e göre) ise vaciptir.