Namazda Rekat Unutulursa

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Beyza tarafından 15 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör


  Namaz kılan kişi namazın hangi re'kat kılındığını şüphelenerek üç mü yoksa dört mü kıldığını hatırlamadıysa, namaz kılan kişi başına ilk defa gelmişse, yani bu gibi şüphelenmeler o kimsede sürekli gelmemişse namazını tekrar kılmalıdır. Namazı yeniden kılmak için rükuya varıp selam vermesi daha iyidir.

  Lakin bu konuda şu hadis vardır:
  Sizden biri namazında kaç rekat kıldığı hususunda şüpheye düşerse namazını yeniden kılsın.

  Ibni Ebu Şeybe de Ibni Ömerden şu hadisi rivayet etmiştir:
  Üç rekt mı, dört rekt mı, kaç rekt kıldığını bilemeyen kimse, kaç kıldığını hatırlayıncaya kadar namazını yeniden kılacaktır.
  Çünkü aynı namaza devam edecek olursa onu bu şekilde tam olarak yapamaz. Eğer selam verdikten sonra, şüphe ortaya çıkacak olursa bu namazı yeniden kılmak gerekmez.Selam vermeden önce ve teşehhüt miktarı oturduktan sonra da şüphe heli arız olursa, yine namazı kılmak gerekmez.Böyle bir durum sürekli şüphelenme durumu oluyorsa, namazına devam eder. Üç yada dört rekttan hangisi hakkında kanaati ağır basıyorsa o tarafı tercih eder. Sık sık vesveseye düşen bir kişinin namazını yeniden kılması gerekir. Buna göre dört rekatlık bir namazın üçüncü rekatında selam veren kişi yönünü kıbleden çevirmemişse ve namazı bozacak bir hareket yapmamışsa kalkıp bir rekat daha kılar ve sehiv secdesi yapar. Böylece namazı tamamlanmış olur.

  Aynı şekilde dört rekatlık bir namazın üçüncü rekatında oturan kişi selam vermeden önce aklına gelirse kalkıp bir rekat daha kılar ve sehiv secdesi yapar.