Namazda Okunan Kısa Süreler Arapçası ve Anlamları

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve saadet tarafından 16 Aralık 2018 başlatılmıştır.

1. saadet

saadet Moderatör

Namazda Okunan Kısa Süreler Arapçası ve Anlamları

Rabbena Duası Arapça Okunuşu

Rabbena atina.
    Rabbena Türkçe Okunuşu
    Rabbena atina fiddünya haseneten ve fi’l ahireti haseneten ve kına azaben nar.

Rabbenağfirlî ve li valideyye ve lil müminîne yevme yekûmül hisab. Birahmetike ya erhamerrahimîn.

Rabbena Duaların Anlamı
    Ey Rabbimiz! Bize dünyada da ahirette de iyilik ver. Bizi, cehennem azabından
    koru.
    Ey Rabbimiz! Ahirette hesabın görüleceği gün beni, annemi, babamı ve tüm müminleri bağışla.
    Rahmet et, ey merhametlilerin en merhametlisi.

Sübhaneke Duasının Arapçası

Sübhaneke Duasının Anlamı.

Sübhaneke Duasının Anlamı
    Allah’ım! Sen her türlü eksiklikten uzaksın. Seni daima böyle över ve sana hamd ederim. Senin adın mübarektir. Senin şanın yücedir. Senin övgün uludur. Senden başka ilah yoktur.

Rabbena Dualarının Arapçası
    Rabbena Duaları ve Anlamları.
    Rabbena Dualarının Anlamları
    Ey Rabbimiz! Bize hem bu dünyada hem de ahirette iyilik ve güzellik ver. Bizi cehennem ateşinin
    azabından koru.
    Ey Rabbimiz! Hesabın görüleceği günde beni, annemi, babamı ve bütün müminleri bağışla.

Salli ve Barik Dualarının Arapçası

Salli, Barik Duaları ve Anlamları.

Salli ve Barik Dualarının Anlamı
    Allah’ım! Hazreti Muhammed’e ve onun ailesine rahmet et. Tıpkı Hazreti İbrahim’e ve ailesine rahmet
    ettiğin gibi. Şüphesiz sen her türlü övgüye layık olansın ve çok yücesin.

Allah’ım! Hazreti Muhammed’i ve onun ailesini mübarek kıl. Tıpkı Hazreti İbrahim’i ve ailesini mübarek
    kıldığın gibi. Şüphesiz sen her türlü övgüye layık olansın ve çok yücesin.

Tahiyyat Duasının Arapçası

Tahiyyat Duası ve Anlamı.

Tahiyyat Duasının Anlamı
    Selamlar, saygılar ve en güzel sözler Allah içindir. Ey Peygamber! Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi senin üzerine olsun. Bizlere ve Allah’ın salih kullarına da selam olsun. Ben şehadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur. Yine şehadet ederim ki Muhammed O’nun kulu ve elçisidir.

Kunut Dualarının Arapçası
    Kunut Duaları ve Anlamları.

Kunut Dualarının Anlamı
    Allah’ım! Biz yalnız senden yardım dileriz. Bizi bağışlamanı ve doğru yola iletmeni isteriz. Sana iman
    ederiz. Tövbe edip sana döneriz. Sana güveniriz. Bütün hayırları senden bilir, seni överiz. Sana şükreder,
    nankörlük etmeyiz. Sana karşı gelenlerle ilişkimizi keser, onları terk ederiz.
    Allah’ım! Biz ancak sana ibadet ederiz. Yalnız senin için namaz kılar ve sana secde ederiz. Yalnız sana ulaştıracak işlere koşar ve senin rızan için çalışıp çabalarız. Rahmetini umar, azabından korkarız. Şüphe yok ki senin azabın kâfirlere ulaşacaktır.

Son düzenleme: 17 Aralık 2018