Namazda Kadınların Duruşları

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Beyza tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Namazda Kadınların Duruş Hali
  Kadınların namazda bazı durumlarda erkeklerden farklı duruş şekilleri vardır. Bu farklılıklar, ilmihal ve fıkıh kitaplarının daha ziyade "Namazın Sünnetleri" bahsinde açıklanmıştır. Bunlarla ilgili ayet olmadığı malum. Zira Kur'an-ı Kerim'de sadece namazı "ikame" emri var. Kılınış şekliyle alakalı bilgileri Sünnet'ten almaktayız. Bu farklı duruşlar da mutlaka sünnete isitinat etmektedir. Fakat fıkıh kitaplarımızda bu hükümler anlatılırken müstenidat zikredilmemiş. Belki olan yerler vardır, ama en azından benim ulaşabildiğim kaynaklarda belirtilmemiş. Zaten gerekmez de bizim kabulümüz için.Zira İcma' ve Kıyas da Edille-i Şer'iyye'nin aslî delilleri arasındadır ve bizim için hepsi de huccettir. Bu hükümler de müçtehitlerin içithatlarına dayanmaktadır. İçtihatların dayanağı da nasslardır.

  Peygamber Efendimiz (s.a.v.), "Sallu kema raeytümunî usallî" buyuruyorlar. Yani namazı, beni kılarken gördüğünüz gibi kılınız. O itibarla gerek erkeklerin ve gerekse kadınların namazdaki duruş şekillerinin sünnete istinat ettiği muhakkaktır.

  Kadınlar, kendileri hakkındaki hükümleri zaman-zaman ya bizzat Resulullah Efendimizden (s.a.v.) sorarak veya ezvacı- tahirat vasıtasiyle öğrenirlerdi. Kuşkusuz bu hükümler de bu şekilde tezahür etmiştir.


  Bu arada bu mevzudaki bir inceliğe de işaret etmiş olalım.

  . Namazda kadınların, gerek iftitah tekbirini alırken parmak uçlarının omuzlarına kavuşacak kadar ellerini göğüslerinin hizasına kaldırıp o vaziyette Allahü Ekber" demeleri.

  .Gerekse kıyamda sağ ellerini sol elleri üzerine koyarak halka yapmaksızın göğüsleri üzerinde bulundurmaları...

  .Rükuda parmaklarını açık tutmayıp dizlerini kavramamaları, sadece ellerini dizleri üzerine koyamaları. Keza rükuda dizlerini bükük bulundurmaları ve sırtlarını ise yukarıya doğru meyilli tutmaları.

  . Ka'de [Tahiyyat'a oturuş] ve celse [secdeden doğrulup bekleme] hallerinde "teverrük" yapmaları, yani sol ayaklarını sağ taraflarına yatık bulundurarak yere oturmaları.

  .Secdede alçalıp kollarını yanlarına bitiştirerek karınlarını uyluklarına yapıştırmaları.

  Bütün bu duruşların hepsi de, kadının örtünmesine daha uygun düşmekte ve tesettürüne daha çok yardımcı olmaktadır. Farklılıkların hikmetinin bu esasa dayandığı da belirtilmiştir fıkıh kitaplarımızda.