Namaz Nedir Niçin Kılınır Kısaca

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Beyza tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Namaz Nedir Niçin Kılınır Özet

  Namaz;tekbir ile başlayan, özel okuyuşları, duaları ve hareketleri olan ve selam ile tamamlanan bir ibadettir.
  Namaz Allah (c.c)'a karşı saygımız, teslimiyetimizi, itaatimizi ve teşekkürümüzü ifade eder.

  Namaz dinimizin direğidir. Nasıl ki bir apartmanı taşıyan kolonları kırdığımız zaman o apartman çöker,mahvolursa, aynı şekilde bizler de namazlarımızı kılmazsak, o vakit bizim de imanımız, ahlakımız, dinimiz çöker ve mahvoluruz. Allah'ın azabına uğrarız.

  Bundan dolayıdır ki, imandan sonra en önemli ibadet namazdır. Rabbimiz mukaddes kitabımız Kur'an-ı Kerim'de cehenneme giren insanların hallerini şöyle anlatıyor:
  "Cennette olan iman sahipleri, cehennemde azap gören insanlara sorarlar: "Niçin siz cehennemde acı çekiyor, azap ediliyorsunuz?" Cehennemde azap görenler şöyle cevap verirler: "Biz dünyada iken namaz kılmazdık. Fakiri yedirmezdik. Oyun ve eğlenceye, yanlış yollara dalanlarla beraber biz de dalardık. Biz böyle yaşarken ölüm gelip bize çattı."(Müddessir Suresi:39-47)

  Bizlerin de sonumuzun böyle olmaması için namaza önem vermeli ve namaz kılmayı hiç aksatmamalıyız. Namaz bizi Allah'a yaklaştıran, bizi Rabbimize sevdiren en büyük ibadettir. Namaz kalbimizin, bedenimiz, ruhumuz için bir şifa ve huzur kaynağıdır.

  Namazlarını kılmayanlar, Allah'a karşı nankörlük ve saygısızlık içindedirler. Çünkü yaşamamız için bize havayı ve suyu veren, topraktan herçeşit meyve ve sebzeyi bitiren, etinden, sütünden, yününden ve gücünden faydalanmamız için çeşit çeşit hayvanları yaratan Allah'tır. İşlerimizi planlamamız ve yapmamız için bize aklımızı, elimizi, ayaklarımızı, gözlerimizi, kulaklarımızı veren yine yüce Allah'tır. Şayet bize bu kadar çok nimet ve güzellik veren Rabbimizin emirlerini dinlemez, Ona itaat etmez ve isyan edersek işte o zaman yüce Allah'a karşı çok büyük bir nankörlük ve saygısızlık yapmış oluruz.