Namaz Kılmayanın İlk Cezası

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Beyza tarafından 14 Ekim 2013 başlatılmıştır.

1. Beyza

Beyza Moderatör

Namaz Kılmayanın İlk Cezası Nedir?

Ebû Hüreyre (r.a) anlatıyor: “Resulullah (s.a.v) Efendimiz zamanında bir adam ölmüştü. Cenaze namazını kılmak üzere gittiler. Cenaze namazını kılacakları sırada kefende bir hareketlilik gördüler. Hemen kefeni açtılar. Gördüler ki, ölen kişinin boynuna bir yılan dolanmış, etlerini yiyor ve kanını emiyordu. Ebû Bekir (r.a) yılanı öldürmek üzere harekete geçtiği sırada yılan Allah’ın izniyle dile geldi. Gayet açık ve anlaşılır bir dille,
    -Eşhedü en lâ ilahe illallâh ve eşhedü enne Muhammeden abduhû ve Resûlühü, dedi. Devamla,
    -Ya Ebû Bekir! Beni neden öldürmek istiyorsun? Halbuki bu işte benim bir günahım ve suçum yok! Rabbim bana bu adama kıyamete dek azap etmemi emretti, dedi.
    Hz. Ebû Bekir (r.a),
    -Peki, onun günahları neydi? Diye sordu. Yılan,
    -Onun üç büyük günahı vardı, dedi ve şöyle anlattı:
    -Birincisi, bu adam namazlarını kılmazdı. İkincisi, zekatını vermezdi. Üçüncüsü, alimleri, Salihleri itibara almaz ve onların sözlerini dinlemezdi.” 15

Resulullah (s.a.v)’ın bildirdiğine göre Allahu Teâla şöyle buyurmuştur: “İzzetime ve Celalime yemin olsun ki, kulumu iki korku ve iki ümit üzerinde bırakmam. Dünyada iken onu korkuttuysam ahrette ( bütün korkulardan) emin kılarım. Dünyada iken emin kıldıysam ahret günü korkuturum.”
    15 (Hadis Turhan b. Durmuş es-Sinûbi’nin, Hayâtül-Kulûb fi’l-Mev’ize) adlı eserinde de geçmektedir.