Namaz kılmanın faydaları nelerdir

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Beyza tarafından 20 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Beyza

  Beyza Moderatör

  Namaz kılmanın faydaları ve önemi  Namaz bütün erkanıyla Allah'ı hatırlama ve zikretmektir.Allah'ı zikretmek olan namaz,insanın bedenine,hem de ruhuna şifadır.Cenab-ı ALLAH şöyle buyuruyor:”Onlar inanmışlar,kalbleri Allah'ı zikirle huzura kavuşur.”(Ra'd Suresi:28)Yine:”Rablerinden korkanların bu kitaptan tüyleri ürperir,sonra hem derileri,hem de kalbleri Allah'ın zikriyle yumuşar ve yatışır.”(Zümer Suresi:23) Bir hadis-i şerifte,”Namazda şifa vardır.”(Ahmed ibn.-i Hanbel:2/390) buyurulur.  Namazı yalnız bir beden eğitimi gibi gören bazı yanlış anlayışlara cevap olarak,şunları söyleye biliriz Beş vakit namazda 40 rek'at ve 80 secde var.Her Gün kaç Jimnastikçi bu kadar hareket yapar Namaz yavaş yavaş kılınır.Kalp yorulmaz.
  Namazın bu hususiyetine Kur`ân-ı Kerîm`de şu şekilde işâret olunmuştur

  اِقِمِ الصَّلوَةَ اِنَّ الصّلوةَ تَنْهى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْكَرِ

  Namaz mü'mini ruhen yücelten,onu maddi,manevi kir ve paslardan arındıran fahşâ ve münkerden alıkoyan nefsin ve şeytanın esaretinden kurtaran,kibir,gurur ve bencillik gibi hastalıkları tedavi eden,vakar ve tevazu duygularını artıran mükemmel bir ibadettir.
  Namaz mü'mini Allah katına yükseltip O'na kavuşturan bir mi'râcdır.
  Namaz gönülleri ferahlatan,ruhları aydınlatan şifadır.
  Namaz fani ve fena olan şu dünyadan,ebedi olan ilahi aleme açılan bir penceredir.
  Namaz mü'mini gerçek özgürlüğüne kavuşturan ruhi bir inkılaptır.
  Namaz ömür boyu,her türlü hal ve ortamda sürekli devam eden bir sabır eğitimidir.
  Namaz günlük hayatın akışını beş kez durdurup düzenleyen,vakti en verimli ve en yararlı bir biçimde kullanmayı sağlayan bir nizamnamesidir.
  Namaz mü'minin günlük faaliyetleri hakkında düzenli olarak Rabb'ine hesap vermesini sağlayan bir otokontrol mekanizmasıdır.
  Namaz dua,zikir,tevbe,istiğfar,şükür,hamd,tesbih,t enzih gibi ögeleriyle Mü'mini manen eğiten ve olgunlaştıran bir ibadetler bütünüdür.