Namaz Nafile Namazlar Hangileridir ve Nasıl Kılınır?

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Lasey tarafından 25 Şubat 2019 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Nafile namazlar Farz olan beş vakit namaz dışında kalan namazlardır.Miraç gecesinde indirilen beş vakit namaz biz müslümanlara farz olan bir ibadettir.

  Nafile-Namazlar-Hangileridir-ve-Nasıl-Kılınır.

  Nafile Namazlar Hangileridir ve Nasıl Kılınır?

  Namazlar başlıca üç çeşittir:

  1 Farz namazlar, 2 Vacib namazlar 3 Nafile namazlar.

  Farz Namazlar:

  Beş vakit namaz,Cuma namazı Cenaze namazı (Farz-ı Kifaye).

  Vacip Namazlar:

  Vitir Namazı, Ramazan Bayramı Namazı,Kurban Bayramı Namazı

  Nafile Namazlar:

  Farz ve vaciplerden başka kılınan namazlara Nafile Namazlar denir.Beş vakit namaz dışında kalan nafile namazlardan bazıları aşağıdaki gibidir.

  Teheccüd namazı gece kılınır yatsı namazını kıldıktan sonra bir süre uyunur sabah namazı vakti girmeden kılınır.Teheccüd namazı yatsı namazından sonra imsak vaktine kadar kılınabilir.Namaz en az iki rekat ile dört rekat veya sekiz rekat olarak kılınır.Teheccüd namazı kılarken iki rekatta bir selam verilmesi daha faziletli olduğundan her iki rekatta selam verilmesi gerekir.Teheccüd namazına niyet ise şöyle yapılır;Niyet ettim Allah rızası için teheccüd namazı kılmaya. Uykudan kalkıp bu namazın kılınmasının daha iyi olduğunun düşünülmesinin en büyük nedeni insanın uykuyu terk etmekte zorluk çekmesidir.

  Tesbih Namazı

  Toplamda 4 rekattan oluşan Tesbih Namazı, her rekatı kılınırken 75 defa “Sübhanallahi velhamdü lillahi ve la ilahe illallahu vallahu ekber” şeklinde tekbir alınan bir nafile namazdır. Secdede uzun süre kalındığından dolayı özellikle tansiyon hastası olan kişilerin kılmakta zorlandığı bir namazdır. Ramazan ayı içerisinde çok sayıda camide bu namaz kılınmaktadır. Eğer namazın nasıl kılındığını bilmiyorsanız toplu olarak kılınan Tesbih Namazlarına dahil olmanızı tavsiye ederiz.

  Tevbe Namazı

  Tevbe namazı iki rekat olarak kılınan nafile bir namazdır. İnsanların yaptıkları yanlışlardan ve hatalardan dolayı pişman olup bu hataları bir daha yapmayacaklarını Yüce Allah’a duyurmak adına kılınan bir namazdır. Her kim yaptığı bir günahtan pişman olup bu günahı bir kez daha tekrarlamayacağını söylerse ve ardından bu namazı kılarsa Allah işlediği bu günahı affedecektir inşallah.

  İstihare Namazı

  İstihare namazı özellikle evlenecek olan kişiler hayat arkadaşlarının kendileri için hayırlı olup olmadıklarını merak etmektedirler. Hayatlarında meydana gelen olayların hayırlı olup olmadığını anlamak adına kılınan namaza istihare namazı denilmektedir. Bu namazın kılınmasının temel sebebi insanların Yüce Allahtan meydana gelen olayların hayırlı olup olmadığını öğrenmek istemesidir. İstihare namazı 2 rekat olarak kılınır.

  İstihare namazının ilk rekatında kafirun suresi, ikinci rekatında ise ihlas suresi okunmalıdır.İstihare namazı bittikten sonra da istihare duası yapılır.İstihare namazını kılan kişinin namazdan sonra hiç kimse ile konuşmadan abdestli bir şekilde yatması ve kıbleye dönmesi gerekir. Kişi uyuduğu zaman rüyasında beyaz, yeşil renklerini görürse başına gelecek olay hayırlıdır. Eğer bu kişi siyah ya da kırmızı renklerini görürse meydana gelen bu olay onun için hayırsız olacağına işaret etmektedir.

  Yolculuk Namaz

  Herhangi bir yolculuğa çıkarken kılınan yolculuk namazı yolculuğun kazasız belasız bir şekilde bitmesi ve sürdürülmesi için kılınır.Yolculuğa çıkarken evde kılınan yolculuk namazı yolculuk sonunda ise mescidde kılınması tavsiye edilir.

  Hacet Namazı

  Dünyalık ve ahretlik istekleriniz varsa kılmanız gereken namaz, bir nafile namazı olan hacet namazıdır. 4 veya 12 rekat olarak kılınmaktadır. Bu namazı kılan kişi birinci rekatı kılarken bir Fatiha okuduktan hemen sonra üç ayetel kursi okumalıdır. Diğer rekatlarda ise bir Fatiha suresinden hemen sonra İhlas ve Muavvize-teyn surelerini okumanız gerekmektedir.