Nafile namazlar hangileridir ve nasıl kılınır?

Konusu 'Namaz kılmak' forumundadır ve Lasey tarafından 10 Kasım 2016 başlatılmıştır.

1. Lasey

Lasey Admin

Nafile Namazlar

Abdest Namazı:

Kişi abdesti bozulduğunda mutlaka abdest almalıdır. Abdest aldığı zaman da kerâhat vakti değilse iki rekât ''Allah rızası için abdest namazı'' kılmalıdır. Çünkü Resûlullah Efendimiz (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) Hz. Enes (R.A) ten rivayet edilen bir Hadis-i Kutsi'de şöyle buyurmuştur: ''Cenab-ı Allah buyurur ki, kim abdesti bozulursa, abdest almazsa Bana eza cefa etmiş olur. Abdest alır da iki rekât namaz kılmazsa, gene Bana eza cefa etmiş olur. Abdest alır, iki rekât namaz kılar, dini ve dünyası için bir şey Ben'den istemezse (duâ etmezse) yine Bana cefa etmiş olur. Abdest alır, iki rekât namaz kılar, dini ve dünyası için duâ eder de Ben onun duâsını kabul etmezsem Ben kuluma eza cefa etmiş olurum. Ben eza cefa eden bir Rab değilim'' Bu nedenle ''abdest imanın yarısıdır'' buyurulmuştur. Abdesti bozulan kişi, daima abdest almalıdır. Abdestli iken vefat eden kişi, hükmen şehit sayılır.

İşrak Namazı:

İşrak namazı, güneşin doğuşundan elli dakika geçtikten sonra, 2 rekât olarak kılınır. Bu namazı kılan bir kimse Sabah namazından sonra uyumaz, duâ ile meşgul olur ve vakti geldiğinda işrak namazını kılarsa bir hac ve umre sevabı verilir.

Kuşluk Namazı:

Duha namazı da denir. Güneşin doğuşundan 50 dakika geçtikten sonra kılınır. Öğle vaktine 45 dk kalıncaya kadar kılınabilir. İşrak namazından sonra kılınır. Peygamber Efendimiz (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) “Kuşluk namazını 4 ya da 8 kılın” buyurmuştur.

Evvabin Namazı:

Evvabin namazı, akşam namazının sünnetinden sonra, 2'şer rekât halinde kılınır. 4 ya da 6 rekât kılınır.

Teheccüd Namazı:

Gece yarısından sonra , imsak vaktine kadar , 2'şer rekât halinde kılınır. 4 ya da 8 rekât kılınır.

Tahiyye-i Mescid Namazı (camiye girme namazı):

Kerahat vakti değilse, mescide girildiğinde, Allah rızası için iki rekât namaz kılmak gerekir.