Nafile ibadetlerin fazileti

Konusu 'Dua hazinesi' forumundadır ve Adile tarafından 3 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Adile

Adile Admin

Nafile ibadetlerin fazileti ve sırları

Cenabı Peygamber (s.a.v.) buyuruyorlar:
    "Bir insan sabah namazı ile yatsı namazını cemaatla kılarsa Cenabı Hakk bütün geceyi ibadetle geçirmiş gibi sevap yazar."

Yine bir namaz vardır ki; Cenabı Hakk bu namazı da gece namazından sayar. Bu namaz yatsıdan sonra kılınır. Birinci rekatta Sure-i Yasin, ikinci rekatta Sure-i Secde, üçüncü rekatta Sure-i Duhan, dördüncü rekatta Sure-i Mülk okunur.
    Cenabı Peygamber Efendimiz öğle namazının ilk dört sünnetini çok uzatırdı. Zammı sure olarak Sure-i Yasin'i okurlardı. Çünkü bu vakitte semanın kapıları açıktır, buyururlardı.

Yine Cenabı Peygamber (s.a.v.):
    "Yatsının son sünnetini dört rekat kılan kimse Kadir Gecesi'ni ihya etmiş gibidir. Öğlenin son sünnetini dört rekat kılan kimseye cehennem azabı haramdır." buyurmuşlardır.
    İkindi namazının sünnetini iki rekat olarak kılanlara itirazda bulunmayın.
    Bir insan abdestli yatacak olursa Allahü Teala o kimseyi günahlardan temizler. Eğer abdest almaya üşenir de teyemmüm ederse şeytan uyurken ona yaklaşamaz. Uykuya yatılacağı vakit teyemmüm caizdir. Lakin su varken teyemmümle namaz kılınmaz. Bir melek onunla yatar, her ne vakit uyanırsa ona: "Ya Rabbi! Bu kuluna yardım et, rızkını kolayından ver." diye dua eder.

Resulü Ekrem (s.a.v):
    "Sabah namazından evvel yedi defa istiğfar getiren kimse fakirlik görmez." buyurmuşlardır.
    Cenabı Peygamber (s.a.v.):
    "Fakirlik o kadar fenadır ki, insanı küfre kadar götürür." buyurmuşlardır. Fakirlik yüzünden dil bozup küfre gidenler çok olur. Allah cümlemizi muhafaza buyursun. Amin. Bazı cahiller bunları bilmediğinden başlarına gelen belanın nereden geldiğini anlamazlar. Bunun için duanın ehemmiyeti çok büyüktür. Şöyle niyazda bulunmalıdır:
    "Ya Rabbi! İhtiyarlığımda, en zayıf bulunduğum bir vakitte bana yardım et, rızkıma genişlik ver."
    Dilinin döndüğü kadar Cenabı Ecelli Ala'ya böyle ilticada bulunmalıdır.
    Cenabı Hakk evvabin namazını kılanları övüyor. Cenabı Peygamber:
    "Yatağınıza gelirken okuyarak geliniz. " buyuruyor.

Geceleyin okunacak evradlardan bazılarını Cenabı Peygamber şöyle haber veriyorlar:

Bismillah. Sübhanellah. Amentü billahil azıymi ve kefartü bil cibti vet tağûti vestemsektü bil urvetil vüska lenfisame leha, vallahü semiy'un aliym. (10 defa)

"Geceleri uyanınca, bu evradı okuyan kimsenin üzerine Cenabı Ecelli Ala ertesi günün akşamına kadar günah yazdırtmaz."

Yatarken okunacak dualardan diğeri: Bismikellahümme veda'tü cenbî ve bike erfau in emsekte nefsî fağfir leha verhamha ve in ahyeyteha fahfazha bima tahfezu bihî ıbadekes salihıyn.

Manası: Allah'ım! Senin ismi şerifinin bereketi ile yanımı yatağa koydum. Ve bu ismin yardımı ile kaldırırım. Eğer nefsimi uykuda kabzeder, canımı alırsan o nefsime mağfiret ve merhamet et. Eğer beni uyandırırsan iyi kullarını muhafaza ettiğin gibi beni de muhafaza et, ya Rabbi..
    ---
    Yine dualardan diğer bir tanesi:

Allahümme rabbes semavatis seb'ı ve ma ezallet ve rabbel eradıyne ve ma ekallet ve rabbeş şeyatıyne ve ma edallet, kün lî caran min şerri halkıke küllihim cemiy'an en yefruta ala ehadin minhüm ve en yebğa aleyye azze caruke ve celle senaüke ve la ilahe ğayruke ve la ilahe illa ente.

Manası:
    Ey yedi kat semanın ve gölgelendirdikleri şeylerin sahibi. Ey yedi kat yerin taşıdığı şeylerin sahibi olan Allah'ım. Ey şeytanların ve saptırdıklarının rabbi olan Allah'ım! Bütün mahlukatın şerrinden beni muhafaza eyle. İçlerinden birisinin bana tecavüz, yahut aleyhime tuğyan etmesinden dolayı beni koruyup civarına al. Senin himayene giren aziz olur. Senin medhin büyüktür. Senden başka bir ilah yoktur. Kendi himayende beni büyük bir muhafaza altında bulundur. Allah'ım, ecelim afiyet içinde gelene kadar beni bütün mahlukatın şerrinden büyük bir muhafaza altında bulundur. Ve melun şeytanın şerrinden de muhafaza kıl, Rabbim.
    - Halid b. Velid (r.a.)'i rüyada korkutuyorlardı. Resulü Ekrem (s.a.v.):
    "Allahümme Rabbes semavati..."yi okursan kurtulursun." buyurdular.
    Bu duayı okuyan Halid b. Velid (r.a.):
    "Ya Resulellah, seni hak olarak gönderen Allah hakkı için o hastalık benden gitti. " dedi.
    - Bu dua cin ve sara tutanlara okunursa bi iznillahi teala şifa bulur.
    - Eğer bir insan böyle duaları okuyarak yatacak olursa, sabaha kadar okumuş gibi Allahü Teala sevap yazar.