Soru Mutmain olmak ne demektir?

Konusu 'İslami sözlük' forumundadır ve Lasey tarafından 17 Haziran 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Kalbin tatmin olması ne demektir?

  Lügatte bu sözcüğün "tatmin olmak, huzur ve sükun bulmak, rahatlık, güvenirlik, emniyette olmak, gönlü yatışmış olmak ve benzeri" kök anlamları vardır.

  İnsan ruhuna işaretle bu sözcük; Allah'ın sevgisini ve rızasını bulmanın hoşnutluğunu ifade eder. İnsan gönlünün ve ruhunun Allah ile teskin olması, sükunete kavuşması, O'nunla huzur bulması, O'nun dışında hiçbir şeye arzu ve iştiyak duymaması "Nefs-i Mutmainne" olarak tanımlanmaktadır.

  Mutmainne, Allah'ın emrine "mutmain" olarak ve huzur içerisinde boyun eğen nefistir. Nefsini bu olgunluğa ulaştırmış olan bir mü'minnin Allah ile olan irtibatında fevkalade bir mutluluk, insicam ve huzur hakimdir.

  Söz konusu duygularla mutmain olan her mü'min, diğer insanlarla olan münasebetlerini de benzeri ölçüde ve ahenk içerisinde yürütebilir. Zira nefsin mutmain olması; insana zarar vermesi muhtemel tesirlerin devre dışı bırakıldığına işarettir. O nedenle Allah'ın rızası ile mutmain olan ve bunu kendisi için yeterli gören bir insan; beşeri münasebetlerde meydana gelebilecek her türlü olumsuzluğa karşı hırçınlık ve öfke gibi negatif unsurların baskısını kolayca kırabilir. İnsanlar arasında hayranlık uyandıran pek çok alim ve arif zevatta gürülen olgunluğun nedeni de budur.

  Bu durum bir bakıma, huzurun kaynağından gelen bir pınara ağzını dayayan ve ondan doya doya yudumlayan, ruhunun açıldığını ve susuzluğunu giderecek bütün gıdaları bu pınardan alan insanın durumu gibidir...

  Kalbin tatmin olması ne demektir.