Mutlu Ailenin 11 kuralı

Konusu 'Dini bilgiler' forumundadır ve Adile tarafından 11 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Huzurlu Bir aile ortamı için Allah Resuli (s.av) güzel bir örnektir,
  Mutlu Ailenin 11 kuralı
  Rabbimiz, hanımlarımız için biz erkeklere Onlarla hoşça ve güzelce geçinin. (Nisa, 4/19) buyuruyor. Eşlerimiz, Rabbimizin bize verdiği birer emanettir.

  Onlar, birer şefkat kahramanları olarak evlerimizin huzur kaynağıdır. Hanımına bu nazarla bakan bir erkeğin ona kırıcı söz ve davranışlarda bulunması ve evin huzurunu kaçırması düşünülemez.

  Bakın Allah Rasulü hayırlı bir beyi nasıl tarif ediyor: Hayırlı bir bey, eve girince hanımın yüzü asılmaz, çocuklar da köşe bucak ondan kaçışmaz! Bize düşen, hayırlı bir bey olarak eşlerimizle iyi geçinmek ve topluma hayırlı bir nesil kazandırmak için çaba göstermektir. Şimdi beylere yuvalarının saadetinin devamı için 11 altın kural vermek istiyoruz:

  1. Kadınlar kadar, erkeklerin de görev ve sorumluluğunu bildiren İlahi emirleri daima birlikte hatırlayın. Unutmayın siz onları sadece anne ve babalarından değil Allahtan emanet olarak aldınız. Nitekim Efendimiz bir hadislerinde Kadınların haklarını yerine getirme hususunda Allahtan korkunuz. Zira siz onları Allahın bir emaneti olarak aldınız. (Müslim, Hacc, 147; Ebû Davud, Menasik, 56) buyuruyor.

  2. Sohbet bir ihtiyaçtır. Evinizde eşinizle canlı ve aktif bir sohbet atmosferi meydana getirin ve onunla sohbet edin. Güzel söz ve iltifatın eşinizin gıdası olduğunu unutmayın.

  3. Hanımınızın evinizdeki fedakarca çırpınışlarını daima takdirle anın. Ev işi ve çocuk bakımında ona mutlaka yardımcı olun.

  4. Kendi anne-babanıza, akrabalarınıza gösterilmesini istediğiniz saygı kadar, onun da anne, baba ve yakınlarına hürmetkâr olun.

  5. Ne kadar meşgul ve çalışmalarınız ne kadar yoğun olursa olsun mutlaka yalnız eşinize ayıracağınız bir vakit bulun.

  6. Evinizin kapısından içeriye girdiğinizde işyerinde yaşamış olduğunuz problemleri kapının dışına atarak içeriye mütebessim bir çehre ile girin.

  7. Arada sırada ufak da olsa hediyelerle eşinizin gönlünü alın.

  8. Hanenizi ilgilendiren hususlarda eşinizle istişare etmeyi ihmal etmeyin. Ondan gizli işler yapmayın.

  9. Çocuklarınız da olsa kimsenin yanında onu azarlamayın ve onu çevrenize şikayet etmeyin.

  10. Yersiz kıskançlıklarla huzurunu bozmayın.

  11. Eşinizin hatalarını ararken, sizin de mükemmel ve kusursuz olmadığınızı düşünün.[/B]