Güncel Mutlak Suyun Özelliği

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Yağmur, kuyu, kar, göl, deniz ve de ırmak suları mutlak sular olup, hem temiz hem de temizleyicidir. İçilmesi ya da temizlik için kullanılması kayıt altına alınmış su ve İslam fıkhında su denildiği zaman, içilmesi ya da temizlikte kullanılması caiz olan temiz sıvı kastedilir ki, buna "mutlak su" denmektedir.

  Kur'an-ı Kerim'de bütün sulârın ilk kaynağı olan yağmur suyunun temizliğine şöyle işaret edilir:
  [Biz gökten tertemiz bir su indirdik] (el-Furkan, 25/48).

  Dünyada canlıların ihtiyacını karşılayacak ölçüde suyun bulunduğu ayetlerde şöyle belirlenmektedir: [Biz gökten belli ölçüde su indirdik de onu yeryüzünde durdurduk. Şüphesiz biz onu gidermeye de kadiriz] (el-Mü`minûn, 23/18).

  [Biz gökten suyu, ölü bir yere hayat verelim ve de yarattığımız nice hayvanları ve insanları sulayalım, diye indirdik] (el-Furkan, 25/49).

  Efendimiz Hz. Muhammed Aleyhi salatu vesselam, Medine kuyularının suyu ile abdest almış ve su hakkında şöyle buyurmuştur: [Su temizleyicidir. Tadını, rengini veya kokusunu değiştiren birşey kendisine karışmadıkça, hiç bir şey suyu pis hale getirmez] (Ebû Dâvud, Tahâre, 34; Tirmizî, Tahâre, 49; Nesaî, Miyâh,1, 2; İbn Mâce, Tahâre, 76; Ahmed b. Hanbel, I, 235, 284, 308, III, 16, 31, 86, VI, 172, 330;.el-Mevsılî, el-İhtiyâr, y. ve t.y., I, 14).