Mutlak Su Hakkında Bilgi

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Adile tarafından 19 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. Adile

  Adile Admin

  Mutlak Su Hakkında Bilgi

  Tadı Rengi ve Kokusu bozulmamış, içine başka şeyler karışmamış, kullanılması mekruh ve şüpheli hale gelmemiş sular de temizl sayılır.Doğada normal halde akan mutlak sular olarak böyledir. Abdest, gusül gibi temizlikte kullanılmış olan sular maddi bakımdan temiz olsalar bile ikinci defa temizlikte kullanılamaz. Fakihler bu suların temizleyici olmadığını anlatırken bunu belirtmişler. Abdestsiz veya cünüp olan kimsenin suyu almak ya da sıcaklığına bakmak amacıyla elini suya batırması bu su kullanılmış sayılmaz.

  Temizleyici olup kullanılması Mekruh olmayan sular. Rengi,Tadı,Kokusu bozulmamış,kaynağı değişmemiş ve kullanılmamış sulardır.Bu sularla her türlü temizlik yapılır,Gusül yapılır.Abdest alınır.
  Mekruh olan sular:Bunlar kedi,tavuk gibi evcil hayvanlarla atmaca şahin gibi yırtıcı kuşların artığı olan sulardır.Başka temiz su varken bu sularla abdest almak,gusül yapmak,içmek ve yemeklerde kullanmak mekruhtur.
  Temiz olmayan sular pislik düşen akıcı olmayan sulardır.Temiz değildir ve hiçbir şekilde temizlik için kullanılmaz.
  Kendisi temiz olduğu halde başka şeyi temizlemeyen sular.Abdest ve gusülde kullanılan sulardır.Böyle sularla tekrar abdest alınmaz,gusül yapılmaz.

  Yağmur, kar, deniz, göl, kuyu ve ırmak suları mutlak sular olup, hem temiz hem de temizleyicidir. İçilir, abdest ve gusl alınır. (İbn-i abidin)