Mutlak Güç Sahibi Allah'tır

Konusu 'Dini sohbetler' forumundadır ve Lasey tarafından 19 Haziran 2016 başlatılmıştır.

 1. Lasey

  Lasey Admin

  Allah mutlak güç sahibidir

  Evrensel yaratışın külli yasası vardır. Buna göre zerreden kürreye varıncaya kadar, kainatta mevcut olan her cismin ve her hareketin bağlı bulunduğu kesin yasalar vardır. Evren bu yasaların hükmüne boyun eğmiş olarak hareket eder. Uçsuz bucaksız bu evrenin kesin bir disiplin içerisinde akıp gitmesi, işte bu yasaların hükümran olmasıyla mümkün olmaktadır. Kuşku yok ki, bu külli yasanın mutlak sahibi Allah'tır.

  Evrensel yasanın bir uzantısı olarak, insanların fiillerini düzenleyen sebep sonuç ilişkileri de kayda bağlanmıştır. Sonuç ilişkileri de kayda bağlanmıştır. Suç ve ceza, iyilik ve mükafat, emek ve ücret mefhumları söz konusu yasalarla disipline edilmiştir. Ancak Allah bunlara bir istisna koymuş, iman ve iyilik sahipleri için hiç eksilmeyen sınırsız ödüller vadetmiştir.

  Bu istisnaya bakarak, iyilik yapmanın Allah nezdindeki itibarını gayet iyi anlayabiliriz. İyilik, sadece sahibini veya muhatabını etkileyen bir hareket değildir. Küçücük bir iyilik hareketi, etkisi ve yayılma gücü bakımından, tüm insanlığın beslenebileceği bir cevher değerine sahiptir. Her bir iyilik, bire bin veren tohum gibidir. Yani diğer insanların gönüllerinde yeşerecek olan iyilik duygularını da harekete geçirir. İyiliğin ve iyilik sahiplerinin Allah nezdinde yüksek kabul görmesinin bir nedeni de bu olsa gerek.

  İyilik sahiplerinin sınırsız nimetlerle taltif edilecek olmaları, bir bakıma "iyiliğe teşvik" gayesi taşımaktadır. Bu durum "devlet yönetimince kalkınma önceliği bulunan bölgelerde yatırım yapmak isteyenler için getirilen" teşvik yasalarına benzer bir durumdur. Amaç; iyilik hareketinin yayılması ve tüm insanlığın bu hareketlerden faydalanmasıdır.